Cleveland: Kaçırma ve tecavüz sanığı için idam cezası isteniyor

Ariel Castro: Kaçırma ve tecavüz sanığı

ABD'nin Ohio eyaletinde 10 yıl boyunca alıkoyduğu üç kadına birçok kez tecavüz etmekle suçlanan Ariel Castro hakkında, 'ağırlaştırılmış cinayet' suçlaması yöneltileceği belirtildi.

Mağdurlardan birinin düşük yapmasına dayandırılan suçlama mahkemede kabul görürse, 52 yaşındaki Castro idam cezası alabilir.

27 yaşındaki Amanda Berry, 23 yaşındaki Gina DeJesus ve 32 yaşındaki Michelle Knight'ın Pazartesi günü kurtulmasının ardından ilk defa mahkemeye çıkarıldı.

Cleveland kentinin Cuyahoga ilçesindeki Savcı Tim McGinty, Castro'nun tecavüz ettiği kadınlardan birinin hamile kalması üzerine, mağduru aç bırakarak düşük yapmaya zorladığını açıkladı.

Basın toplantısı düzenleyen McGinty, her cinsel şiddet, tecavüz, alıkoyma, canice saldırı, cinayete teşebbüs ve hamilelikleri zorla sona erdirme eylemleri için ceza isteyeceğini söyledi.

McGinty, 'ağırlaştırılmış cinayet' suçlamasının karşılığının Ohio eyaletinde idam olduğunu hatırlatarak, "Çocuk kaçıran bu kişi şehrin ortasında bir işkence odası ve özel hapishane işletti" dedi.

Cleveland'da elleri kelepçeli ve mavi kıyafetli halde mahkemeye çıkarılan Castro, ifade vermedi.

Castro'nun alıkoymakla suçlandığı kişilerden biri, mağdur Amanda Berry'nin tecavüz sonucu hamileliğinden doğan ve şimdi 6 yaşında olan Jocelyn adlı çocuk.

İtiraf ve intihar mektubu

Eski okul servisi şoförü hakkındaki kefalet miktarı 8 milyon dolar olarak belirlendi.

Castro için atanan avukat Kathleen DeMetz, müvekkilinin intihar etmemesi için hücresinde gözetleneceğini söyledi.

CBS News, Castro'nun evinde, el yazısıyla yazdığı ve suçlarını itiraf ettiği intihar notu niteliğindeki bir mektup bulundu.

Sanığın mektupda, çocukken bir akrabasının tecavüzüne uğradığını belirttiği öne sürülüyor.

Ariel Castro'nun kardeşleri Pedro ve Onil'e, alıkoyma ve tecavüz suçlamaları yöneltilmedi. Pedro Castro'ya sadece kamuya açık yerde alkollü içki içtiği gerekçesiyle 100 dolar ceza kesildi.

Ailelerine kavuşuyorlar

Polisin aktardığı bilgilere göre, üç kadın da, istedikleri yere götürülme teklifini kabul ederek Castro'nun arabasına binmiş.

10 yıl boyunca sadece iki kere evin garajına peruk ve şapka takarak çıkmalarına izin verilen kadınlar, uzun süre birbirlerinden ayrı tutulmuş.

2003 yılında 17. doğum gününden bir gün önce kaybolan Amanda Berry'nin adı uzun süre yerel medyanın manşetlerinde kalmıştı.

Berry ve 2004 yılında 14 yaşındayken kaçırılan Gina DeJesus, ailelerine kavuştu.

2002 yılında, 20 yaşındayken kaçırılan Michelle Knight'ın ise hâlâ hastanede yattığı ve durumunun iyi olduğu açıklandı.

İlgili haberler