Reyhanlı'da bombalı saldırılar: En az 42 ölü

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bugün öğle saatlerinde meydana gelen patlamalarda en az 40 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi de yaralandı.

Bomba yüklü araçlardan biri belediye binasında, diğeri de postahane binasının yakınlarında infilak etti.

Patlamaların ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de saldırıları kınadı.

Saldırıları üstlenen olmadı fakat Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘olağan şüpheli’ olarak Suriye istihbaratını işaret etti.

Arınç, “Suriye El Muhaberatı olağan şüpheli noktasındaki düşüncemizdir. Suriye tarafından planlanıp icra edildiğini gösteriyor” dedi.

Başbakan yardımcısı, “Arka planında ne yaşandığını kısa sürede göreceğiz. Ne gerekiyorsa yapılır. Ne yapacağımızı da herkes açıkça görür” diye ekledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da patlamanın zamanlamasına dikkat çekip ‘başta Hatay olmak üzere benzer saldırıların yaşanabileceğini' söyledi.

Davutoğlu, “Son derece acı bir haber aldık. Suriye’deki geçiş sürecinde böyle çok sayıda provakasyon olabilir. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti’nin soğukkanlılığını korumasıdır” dedi.

İncelemelerde bulunmak üzere Mardin’e giden İçişleri Bakanı Muammer Güler, patlamaların TSİ 12.55 sıralarında meydana geldiğini açıkladı.

Patlamanın etkisiyle belediye binası büyük hasar gördü, birçok ev çöktü.

İlçede elektrikleri kesilirken, polis çevrede güvenlik önlemlerini arttırdı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, patlamaların hemen ardından bölgeye yaklaşık 15 ambulansın sevk edildiğini belirtip, “Ambulans helikopterlerimiz ve 2 ambulans uçağımız, hazırlık aşamasında. Onların da en kısa zamanda bölgeye sevk hazırlıklarını yaptık, bölgeye intikal edecekler” dedi.

Patlamanın şiddetiyle çevrede büyük panik yaşanırken Atatürk Caddesi’nde toplanan Türk gençler yoldan geçen Suriyelilere saldırdı. Onlarca kişi, yaya ve araçlarla geçen Suriyelilere saldırması üzerine olay yerine gelen polisler havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

NATO'dan kınama: 'Aşağılık eylem'

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de saldırıları kınayıp “Bugün Hatay’ın ilçesinde gerçekleşen, birçok can kaybı ve yaralanmaya neden olan ölümcül saldırıları kınıyorum. Bu aşağılık eylemler sivillerin yaşamlarının nasıl hiçe sayıldığını gösteriyor” diye konuştu.

Saldırılardan kısa bir süre sonra açıklama yapan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da patlamaların PKK ile yürütülen görüşmeler ve çözüm sürecine denk geldiğini hatırlatıp, “Bu yeni dönemi hazmedemeyenler bu özgürlük havasının teneffüs edilmesine ne yazikki olumlu bakamayanlar bu tür eylemler içerisine girebilir” diye konuştu.

Başbakan ayrıca, Hatay’ın ‘hassasiyetleri’ olan bir il olduğunu belirtip “hassas durumu kaşıma suretiyle de adımlar atabilirler” diye ekledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 16 Mayıs'ta Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelecek. Suriye'deki gelişmelerin de ikili görüşmelerde gündem maddelerinden biri olması bekleniyor.

Saldırılardan saatler sonra, Reyhanlı İlçesi’ndeki TOKİ bölgesi yakınlarındaki bir mazot deposunda da patlama meydana geldi.

Patlamanın kaynak yapıldığı sırada yaşandığı ve çıkan yangının da kısa sürede kontrol altına alındığı bildirildi.

Patlamanın şiddetiyle çevrede büyük panik yaşanırken Atatürk Caddesi’nde toplanan Türk gençler yoldan geçen Suriyelilere saldırdı. Onlarca kişi, yaya ve araçlarla geçen Suriyelilere saldırması üzerine olay yerine gelen polisler havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 11 Şubat'ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 4'ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirirken, 26 kişide yaralanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de bir lokantada hesaba itiraz eden Suriyelilerin başlattığı tartışma sonrası yayılan söylentiler üzerine ilçe halkı gece saatinde toplanarak protesto gösterileri yapmıştı.

İlgili haberler