Suriye: ABD ve İngiltere'den muhaliflere destek sözü

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, Suriye'deki ılımlı muhalefeti güçlendirip Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın yerini alacak geçici bir kurumun kurulması için çalışacaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Obama böyle bir kurumun kurulmasının Cenevre'de 'ilerleyen haftalarda' yapılacak bir konferansın ana gündemini oluşturacağını söyledi.

Rusya bu konferans için Amerika'ya destek vereceğini yeni açıkladı.

Bir dizi görüşme için Washington'da bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'de "durum daha da kötüleşmeden ellerinde bir fırsat penceresi" olduğunu söyledi.

Beşar Esad'a karşı iki yıldan fazla bir zamandır devam eden ayaklanmaların 70 bin kişinin hayatına mâl olduğu tahmin ediliyor. 1,2 milyon Suriyeliyse başka ülkelerde mülteci olarak yaşıyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi hafta sonunda yaptığı açıklamada 80 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Cameron da konuşmasında bu rakamı kullandı.

ABD'ye geçmeden önce Rusya'da bulunan Cameron, Suriye meselesini Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le de görüşmüştü.

Obama ile yaptığı basın toplantısında İngiliz Başbakan, Putin'in de Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması için destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlgili haberler