Bingazi'deki saldırıda en az 9 kişi öldü

Libya'nın Bingazi kentindeki hastane yakınlarında bombalı bir araçla düzenlenen saldırıda en az 9 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları hastane önündeki bir aracın büyük bir gürültüyle patladığını anlattılar.

Bingazi'de son haftada bir dizi patlama meydana gelmişti. Cuma ve cumartesi günleri düzenlenen saldırılarda da dört karakol hedef alınmıştı.

Nisan ayı sonunda, Libya'nın başkenti Trablus'taki Fransız Büyükelçiliği önünde bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu iki Fransız güvenlik görevlisi ve olay yerinden geçen bazı siviller yaralanmıştı.

Savunma Bakanlığı yetkilileri BBC'ye verdikleri bilgide patlamada aralarında çocukların da olduğu 9 kişinin öldüğünü belirtti.

Patlama sonrasında ölü ve yaralı sayıları konusunda bazı Libyalı yetkililerden ve haber ajanslarından farklı bilgiler geldi. İçişleri Bakan Yardımcısı Abdullah Mesud, bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 15 kişinin öldüğünü, 30 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ancak bu bilgi BBC muhabirleri tarafından doğrulanmıyor.

Muhabirler ölü ve yaralı sayısının artabileceğini, patlamanın şiddetiyle çevredeki pek çok bina ve iş yerinde büyük hasar meydana geldiğini belirtiyor.

Henüz saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Patlamanın ardından olay yerinde toplanan öfkeli kalabalık, saldırının dorumlusu olarak gördükleri militanlar aleyhine sloganlar attı ve yetkililerden Bingazi'yi bu militanlardan temizlemelerini istedi.

Albay Muammer Kaddafi'nin devrildiği ayaklanmanın başlangıç noktalarından olan Bingazi, başkent Trablus'ta siyasî çekişmelerin sürdüğü bir dönemde giderek artan şiddet olaylarının hedefi oluyor.

İlgili haberler