Obama: Muhafazakâr grupları hedefleme 'hoş görülemez'

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama Amerikan İç Gelir İdaresi'nin Çay Partisi hareketi de dahil olmak üzere muhafazakâr bazı grupları hedeflemiş olmasının "hoş görülemez ve affedilemez" olduğunu söyledi.

ABD yasalarında yapılan bir değişiklikle, siyasi faaliyetlerde bulunan ancak başlıca amaçları bu olmayan gruplara vergiden muafiyet hakkı tanınmıştı.

Ancak, sağcı gruplarca yapılan şikayetlerin ardından yapılan bir soruşturmada, vergi muafiyetine karar veren iç gelir idaresinin, bu kararları adil ve tarafsız bir şekilde uygulayamadığı sonucuna varıldı.

Kongre, Cumhuriyetçilerin, Obama yönetiminin görevi kötüye kullandığı iddialarıyla ilgili olarak da bir soruşturma başlattı.

Amerikan Adalet Bakanlığı da Federal Soruşturma Bürosu FBI'a, İç Gelir İdaresi'nin 2012 başkanlık seçimi öncesindeki faaliyetleri ile ilgili bir inceleme yapması talimatı verdi.

Adalet Bakanı Eric Holder, FBI ajanlarının yasa ihlali olup olmadığını inceleyeceklerini söyledi.

ABD İç Gelir İdaresi'nin, "Çay Partisi" ya da "Yurtsever" gibi anahtar kelimeler belirleyerek, muhafazakâr gruplara yönelik incelemelerin sıkılığını artırdığı belirtiliyor.

BBC'nin Kuzey Amerika Editörü Mark Mardell, olayın kamusal otoritenin siyasi amaçlar için kullanılmasını içeren birinci sınıf bir skandal olduğunu söylüyor.

ABD'de asıl amaçlarının siyaset olmadığı yolunda yalan beyan veren kuruluşlar olabileceğini söyleyen Mardell, İç Gelir İdaresi'nin yalnızca küçük sağcı grupları sıkı incelemelere tabi tutarak adil davranmamış göründüğünü belirtiyor.