Kabil'deki intihar saldırısında 6 ölü

Afganistan'da polis yetkilileri, başkent Kabil'de yabancıları taşıyan bir zırhlı konvoy yakınlarında intihar saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

Saldırıda ikisi çocuk en az 6 kişi yaşamını yitirirken yaralılar olduğu da bildiriliyor.

NATO yönetimindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF, saldırıda yabancıların da öldüğü yolundaki haberleri araştırdığını söyledi.

Saldırının meydana geldiği sanayi mahallesindeki büyük patlamanın ardından bölgeden dumanlar yükseldiği görüldü.

Bu son saldırı, Mart ayında bir intihar bombacısının Savunma Bakanlığı yakınlarında düzenlediği ve 9 kişinin öldüğü saldırıdan bu yana meydana gelen en büyük eylem.

Kabil Emniyet Müdürü, yerel saatle sabah 08.00’de düzenlenen saldırıda, patlayıcı yüklü bir otomobilin iki yabancı askerî aracın arkasında infilak ettiğini söyledi.

Patlamanın etkisiyle bölgedeki bazı binalar hasar görürken bölge kordon altına alındı ve giriş çıkışlar durduruldu.

Sorumluluğu Hizb-i İslamî üstlendi

Saldırının sorumluluğunu, 1975 yılında Gülbeddin Hikmetyar tarafından kurulan Hizb-i İslamî adlı örgüt üstlendi.

Örgütün bir sözcüsü, BBC'ye yaptığı açıklamada, saldırının sorumluluğunu üstlendiklerini, Amerikalılar'ı taşıyan iki askerî aracın bir militanları tarafından havaya uçurulduğunu ve Amerikalılar'ın çoğunun öldürüldüğünü söyledi.

Ancak saldırıda yabancıların da öldüğü iddiası ne ISAF ne de Afgan yetkililer tarafından doğrulandı.

Bir dönem Amerika Birleşik Devletleri'nin yakın bir müttefiki olan Afganistan'ın eski başbakanlarından Hikmetyar, şimdi Washington tarafından terörist olarak kabul ediliyor. Örgütün, Afganistan'ın kuzeyinde ve doğusunda binlerce militanı ve taraftarı olduğu belirtiliyor.

İlgili haberler