Arjantin'de 'Kirli Savaş'ın lideri Videla öldü

Arjantin'in eski askeri lideri Jorge Rafael Videla 87 yaşında cezaevinde öldü.

Videla, insanlık suçları işlemekten mahkum olduğu ömür boyu hapis cezasını çekiyordu.

Eski diktatörün 'eceliyle' öldüğü açıklandı.

Kaç kere mahkum oldu?

General Videla, 2010 yılında, son iki yılı hariç lideri olduğu, 1976 ile 1983 arasında devam eden askeri diktatörlük döneminde 31 muhalifin ölümünden doğrudan sorumlu bulunarak müebbet hapse mahkum edilmişti.

Sol görüşlü bu muhaliflerin çoğu, askeri cuntanın işbaşına gelmesinden kısa süre sonra Cordoba kentinin cezaevindeki hücrelerinden alınıp kurşuna dizilmişlerdi.

Cunta liderleri o sırada, bu kişilerin kaçmaya çalışırken vurulduğunu iddia etmişlerdi.

Bu 31 kişilik grubun öldürülmesinden Videla ile birlikte güvenlik güçleri mensubu 30 kişi yargılanıp mahkum oldu.

Kirli Savaş diye bilinen askeri diktatörlük yıllarında Arjantin'de 30 bine yakın kişinin öldürüldüğü ya da işkence gördüğü biliniyor.

Image caption Videla, Şili'nin eski askeri lideri Pinochet ile beraber

General Videla, daha önce de 1985'de de yargılanmış ve işkence, cinayet ve diğer insanlık suçlarından mahkum olmuş ancak 1990'da zamanın devlet başkanı Carlos Menem tarafından çıkarılan aftan yararlanarak serbest kalmıştı.

En az 400 bebek

2010 yılı Nisan ayında Arjantin Yüksek Mahkemesi 2007 yılındaki bir mahkeme kararını onaylayarak Videla hakkındaki affı kaldırdı.

Sekiz ay sonra da yeniden yargılanan Videla, Cordoba'da 31 muhalif mahkuma işkence yapılması ve öldürülmesinden suçlu bulundu.

Videla geçen yıl ayrıca siyasi mahkumların çocuklarının sistemli bir şekilde çalınarak başka ailelere verilmesinden de suçlu bulunmuştu.

Buenos Aires'de bir mahkeme bu suçtan Videla'ya 50 yıl, bir başka askeri lider Reynaldo Bignone'ye de 15 yıl hapis cezası vermişti.

Askeri diktatörlük yıllarında Arjantin'de gözaltında tutulan anne babalardan alınıp, rejim yanlısı ailelere evlatlık verilen bebeklerin sayısının en az 400 olduğu düşünülüyor.

İlgili haberler