Suriye ile İsrail arasında karşılıklı ateş

İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nde atış yasağı olan bölgede Suriye ile İsrail askerlerinin karşılıklı ateş açtığı bildirildi.

İsrail, askeri araçlarına Suriye'den gelen ateşin isabet etmesi üzerine karşılık verdiklerini söylüyor.

Suriye ise ateşkes hattını ihlal ederek kendi bölgesine giren bir İsrail aracını imha ettiğini belirtiyor.

İsrail medyası, bir aracın hasar gördüğünü, fakat ölü ve yaralı olmadığını bildirdi.

Bölgede son haftalarda Suriye ile İsrail arasında karşılıklı silah atışları gözlenmekteydi.

İsrail ordusu, araçlarının vurulması üzerine "hedefli atış" yapıldığını bildirdi.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada ise ateşkes hattını aşan ve Bir Ajam köyüne doğru ilerleyen bir İsrail aracının "içindekilerle birlikte imha edildiği" bildirildi.

Açıklamada her türlü egemenlik ihlaline "anında ve sert karşılık verileceği" belirtildi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad geçmiş açıklamalarında İsrail'i muhaliflere yardım etmekle suçlamış ancak somut kanıtlar sunmamıştı.

Bu sefer farklı

İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'nde bu hafta içinde iki kez daha Suriye'nin ateş açtığı, fakat herhangi bir yaralanma olmadığı bildiriliyor.

Son aylarda iki taraf arasında bir dizi karşılıklı ateş açma olayı yaşandı.

BBC'nin Beyrut'taki muhabiri Jim Muir, bundan önceki olaylarda yorum yapmayan Suriye hükümetinin bu sefer farklı davrandığını, olayı kendi kamuoyuna çok ciddi bir ihlal olarak sunduğunu söylüyor.

Muir, Suriye'nin bu olayı, İsrail ile muhalif güçler arasında var olduğunu söylediği yakın işbirliğine dikkat çekmek için kullandığını kaydediyor.

Muhabirimize göre bu bölgede yaralanan Suriyeli isyancıların İsrail'de tedavi edildiği haberleri geliyor.

Muir "Gelecekteki ihlallere anında ve sert karşılık vereceği uyarısı yapan Suriye, savaşın bölgeye yayılabileceğine işaret etmiş oldu. Yayılma tehdidi, Suriye'deki krizin derinleşmekte olduğunu gören uluslararası toplumu giderek daha da endişelendiren bir nokta." diyor.

Bu yıl tırmandı

İki ülke arasındaki gerginlik bu yıl hızla tırmandı: İsrail'in, Lübnan'daki İslamcı hareket Hizbullah'a gelişmiş silahlar verilmesini önlemek amacıyla Suriye'ye üç kez hava saldırısı düzenlediği iddia ediliyor.

Suriye'den gelen top mermileri de Golan Tepeleri'ndeki İsrail mevzilerini vurmuştu.

Bu atışların İsrail'i değil de sınır bölgesindeki isyancıları hedef alıp almadığı açıklık kazanmamakla birlikte, İsrail ateşe karşılık verdi.

Suriye ile İsrail 1948'den beri hala resmen savaş halinde. Fakat son yıllarda sınır bölgesi göreceli olarak sakin durumdaydı.

İsrail 1967'de Suriye sınırları içerisinde yer alan Golan Tepeleri'ni işgal etmiş, 1981'de de uluslararası toplumun kabul etmediği bir ilhak gerçekleştirmişti.