ABD'de göçmenlik reformu ilk engeli aştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde kaçak olarak yaşayan milyonlarca kişiye vatandaş olma yolunu açacak yasa tasarısı Senato Adalet Komitesi'nde 5'e karşı 13 oyla kabul edildi.

Tasarının gelecek ay Senato Genel Kurulu'nun gündemine gelmesi bekleniyor. Yasa tasarısı, ABD'nin göçmenlik politikalarında son 25 yılın en kapsamlı değişikliklerini içeriyor. 2007'de benzer bir reform girişimi Senato'dan onay alamamıştı. Karar Senato Adalet Komisyonu salonundaki oylamayı izleyen ziyaretçiler tarafından sevinç çığlıklarıyla karşılandı. Tasarıya 3 Cumhuriyetçi destek verdi. ABD Başkanı Barack Obama komiteyi kutladı.

13 yıllık süreç

Obama, tasarının önerediği göçmenlik reformuyla uyumlu olduğunu ve yasanın Amerikan göçmenlik sistemindeki sorunlara çözüm getireceğini söyledi. Barack Obama, Senato'dan tasarıyı bir an önce görüşmesini istedi. Obama, göçmenlik reformunu iç politika önceliklerinden biri yapmıştı. Tasarının yasalaşması halinde ülkede kaçak olarak yaşadığı tahmin edilen 11 milyon kişi kayıtlı geçici göçmen statüsü alacak. Bu statü, göçmenlere yeşil karta başvurma hakkı verecek 13 yıllık bir sürecin başlangıç noktasını oluşturuyor.

İlgili haberler