At eti skandalı: Hollandalı tacir tutuklandı

At eti skandalı soruşturması sürüyor

Hollanda'da önde gelen et ürünleri şirketlerinden Selten'in sahibi Willy Selten, 300 ton at etini müşterilere sığır eti diye yutturduğu iddiasıyla tutuklandı.

Savcılık, Selten'a dolandırıcılık ve sahtekârlık suçlamaları yöneltileceğini açıkladı.

Savcılığın açıklamasına göre, iş adamının kendi adını taşıyan şirket, 2011 ile 2012 arasında Hollanda, İngiltere ve İrlanda'dan 300 ton at eti topladı. Bu etler, sığır etiymiş gibi işlendi ve piyasaya sürüldü.

Şirketin ürünleri üzerinde geçen Nisan ayında yapılan incelemede, satılan 50 bin ton üründe at eti bulunabileceği sonucuna varılmıştı.

Hollanda gıda güvenliği idaresi NVWA, Selten ürünlerini kullanan yüzlerce Avrupa şirketine, bu ürünleri kontrol etmesini tavsiye ediyor.

Ancak at etinin şirkete hangi kaynaklardan geldiği veya nerelere satıldığı bilinmiyor.

Selten, tutuklanmadan bir gece önce bir Hollanda televizyon kanalına yaptığı açıklamada, suçlamaları reddetti.

Şirketi Nisan ayında iflasını ilan eden Selten, "Biz hiçbir zaman sığır eti olmayan bir şeyin üzerine etiket yapıştırmayız" diye konuştu.

At eti skandalı Ocak ayında İrlanda'da patlak vermiş ve izler takip edildiğinde, bu gizli ticaretin İngiltere, Hollanda, Fransa, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Almanya'ya uzandığı anlaşılmıştı.

Avrupa Birliği önümüzdeki haftalarda gıda sahtekârlığıyla mücadele için yeni bir yasal düzenlemeyi yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

İlgili haberler