Ünlü cinayeti: Çeçen muhalif Zakayev Rusya'yı suçluyor

Londra'da yaşayan Çeçen muhalif Ahmet Zakayev, BBC'ye verdiği mülakatta, Türkiye'de Çeçen mültecilere desteğiyle tanınan Medet Ünlü'nün öldürülmesinden Rusya istihbarat örgütlerini sorumlu tuttu.

Çeçen lider "Rusya gizli haberalma servislerinin bu cinayetin arkasında olduğundan hiç kuşkum yok." dedi.

BBC Rusça servisinin sorularını yanıtlayan Zakayev, Türkiye yetkililerini de vatandaşlarının can güvenliğini koruma konusunda başarısız olmakla suçladı.

Rusya'ya bağlı Çeçenistan'daki Ramazan Kadirov yönetimine muhalif olan Zakayev, şu anda hiç bir ülkenin tanımadığı Çeçen İçkerya Cumhuriyeti adlı yapılanmanın da başbakanı.

Medet Ünlü de bu grubun "Türkiye Fahri Konsolosu" ilan edilmişti.

Zakayev, Medet Ünlü'nün öldürülmesi ardından, "Daha önce Çeçenler hedef alınıyordu, şimdi bir Türk vatandaşının öldürüldüğünü görüyoruz. Çok üzücü bir olay. Son yıllarda Türkiye'de Çeçen mültecilere yönelik cinayetlerden dolayı kimse yakalanmadı." diye konuştu.

'Bizim Türkiye'deki sesimizdi'

Çeçen muhalif, Ünlü'nün öldürülmesinin kesinlikle siyasi faaliyetleriyle ilgili olduğu görüşünde.

Ünlü'nün atalarının yıllar önce Türkiye'ye göçüp yerleştiğini, hiç bir zaman Çeçenistan'da savaşmadığını ya da uzun süre yaşamadığını anlatan Zakayev, "Son 6-7 yıldır Çeçenistan'la ilgili konularda fahri konsolosluk yapıyordu. Türkiye'de özellikle de can güvenlikleri konusunda bir çok sorun yaşayan Çeçen mültecilere insani ve hukuki destek sağlıyordu." dedi.

Zakayev'e göre Ünlü, son yıllarda Türkiye'de Çeçen mültecilere yönelen bütün saldırı olayları ve suikastleri takip ediyordu.

Zakayev Ünlü için "O bizim Türkiye'deki sesimizdi." diye konuştu.

Londra'da yaşayan Zakayev de Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov'un "ölüm listesi"nde olduğu gerekçesiyle 24 saat korunuyor.

Geçen yıl Zakayev'e suikast hazırlığı yapıldığı iddiaları bir Çeçen'in sınır dışı edilmesi konusundaki dava sırasında ortaya çıkmıştı.

Medet Ünlü'nün ölümü

Türkiye'ye göçen Çeçen mültecilere desteğiyle tanınan Medet Ünlü, dün Ankara'daki bürosunda uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.

Ünlü'ye ulaşamayan yakınlarının akşam saatlerinde durumu polise bildirdiği, polisin gece saat 01.00 sularında Ünlü'nün Çankaya'da Balgat Mahallesi Çetin Emeç Bulvarı'ndaki bürosunda silahlı saldırı sonucu öldürüldüğünü tespit ettiği belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre, Ünlü'nün cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndaki incelemelerin ardından yarın defnedilmek üzere Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine götürülecek.

Türkiye'deki haber kuruluşlarına konuşan yakınları Ünlü'ye yönelik saldırının Çeçenistan lideri Kadirov'un taraftarları tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini öne sürdüler.

Medet Ünlü, en son geçen ay, ABD'deki Boston Maratonu'nda yaşanan bombalı saldırılarla ilgili olarak Türkiye'de bir televizyon kanalının programına katılmış, olayın tamamen kurmaca olduğunu, Çeçen halkının terörizmle özdeşleştirilmek istendiğini söylemişti.

İlgili haberler