Londra'da güvenlik önlemleri artırıldı

İngiltere'nin başkenti Londra'da dün asker olduğu öne sürülen bir kişinin öldürülmesinden sonra güvenlik önlemleri artırıldı.

Başbakan David Cameron bu sabah kriz komitesini toplayarak önlemleri değerlendirecek. 7 Temmuz 2005'te metro ve otobüsleri hedef alan saldırılarda 52 kişi hayatını kaybetmiş yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Guardian gazetesine göre, dünkü saldırı, 2005'ten sonra İngiltere topraklarında el Kaide'den ilham alınarak gerçekleştirilen ilk silahlı eylem. Olay önce haberlere bir bıçaklama vakası olarak yansımış, ancak sonradan "terör saldırısı" olabileceğinin açıklanması üzerine teyakkuza geçilmişti. Görgü tanıklarına göre, ellerinde satır ve silah bulunan iki saldırgan, asker olduğu öne sürülen kişiyi kışla çıkışında öldürdü.

Saldırganlar daha sonra bu kişinin cesedini yolun ortasına sürükledi. Zanlılardan biri daha sonra elindeki kanlı bıçakla çevredekilere konuştu, "Kadınlar buna tanık olduğu için özür dileriz ama bizim topraklarımızda kadınlar bunlara tanık oluyor. İngiliz askerleri her gün Müslümanları öldürdüğü için bunu yaptık. Bizi rahat bırakıncaya kada sizle savaşacağız. Asla güvende olmayacaksınız' dedi. Saldırı sırasında Allahu Ekber dedikleri belirtilen ve kaçma teşebbüsünde bulunmayan saldırganlar, 20 dakika sonra olay yerine gelen polis tarafından vuruldu ve farklı hastanelerde tedavi altına alındı. Başbakan David Cameron, saldırı üzerine Paris ziyaretini yarıda keserek Londra'ya döndü. Başbakan 'Terör karşısında eğilmeyeceğiz' dedi. İngiliz gazetelerine göre, saldırganları başka gruplarla bağlantıları olup olmadığı araştırılıyor. Ancak polis, olayda başka kişilerin rolü olduğunu düşünmüyor.

İngiltere Müslümanlar Konseyi, saldırıyı "barbarca bir eylem" diye niteledi.