Stockholm: Bir gecede 3 okul, bir karakol yakıldı

Stockholm'de daha önce benzeri görülmemiş ayaklanmalar beşinci gecesinde de devam ederken, polis ve itfaiye sözcüleri ondan fazla aracın daha yakıldığını üç okul, çok sayıda dükkan ve bir polis karakolunun ateşe verildiğini söylediler.

İtfaiye ekipleri gece boyunca 70'den fazla yangın ihbarına müdahale etti. Bir gece önce 90 kundaklama olayı meydana gelmişti.

Polis sözcüsü Kjell Lingren yaşları 17 ile 26 arasında değişen 13 kişinin gözaltına alındığını, olaylarda yaralanan olmadığını açıkladı.

Buna karşılık polis sözcüsü olayların şiddetinde ve katılımda dün gece daha önceki gecelere kıyasla bir azalma gözlendiğini de vurguladı.

Olaylar Pazar günü Stockholm'un kuzey batısında, yoksul bir göçmen mahallesi olan Husby'de başlamıştı.

Bir kaç gün önce polis bu mahallede sokakta satırla görülen 69 yaşında bir kişiyi, evine kaçtıktan sonra ateş açarak öldürmüş, olayın meşru müdafa olduğunu söylemişti.

Eylemciler bu olayın gençlerde polis şiddetine karşı büyük bir tepki yarattığını söylüyorlar.

Eylemciler ayrıca polisin ilk geceki olaylar sırasında kendilerine "maymunlar, zenciler, serseriler" diyerek ırkçı hakaretlerde bulunduğunu öne sürüyorlar.

Ayaklanmalar Pazar gününden bu yana bu tepkiyle kentin kuzeyinden güneyine de yayıldı ve en şiddetli olaylar kentin güneyinde patlak verdi.

Böylesi yaşanmadı

Şimdiye kadar kentte bu tür, bu ölçekte ve bu kadar yaygın bir ayaklanma yaşanmadığını söyleyen Stockholm Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Kjell Lingren, isyancılara çok çeşitli kesimlerden katılım olduğunu da vurguluyor.

Husby mahallesindeki eylemciler, yaşlı adamı vuran polisin ırkçı yönelimlerle hareket ettiğini söylüyorlar, ama polis bu suçlamaya şüpheyle yaklaşıyor.

İsveç başbakanı Fredrik Reinfeldt dün Stockholm'de huzurun yeniden tesis edilebilmesi için herkesin sorumluluk yüklenmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Reinfeldt isyancılara yaptığı çağrıda, "Unutmayın, komşunuzun arabasını yakmak ifade özgürlüğü değil, holiganlıktır" diye konuştu.

Pazar günü başlayan olaylarda toplam kaç aracın yandığı konusunda çeliştili bilgiler var.

Ama Çarşamba akşamı kuzeybatıdaki mahallelerde 10, güneyde ise 20 ila 30 aracın saldırıya uğradığı bildirilmişti

İtfaiye ekipleri güneydeki Skogas mahallesinde ateşe verilen bir lokantadaki yangını söndürmeye çalışırken bir grup gencin taşlı saldırısına uğradıklarını bildirmişlerdi.

Sosyal dışlanma ve işsizlik

Olaylar dışarda, nüfusunun yüzde 15'i göçmenlerden oluşan İsveç'in barışçı ve eşitlikçi uluslararası imajının, içerde ise göçmenlerle ilgili politikaların bir çok boyutuyla yeniden sorgulanmasına yol açıyor.

Son on yıl içinde Irak, Afganistan, Suriye, Somali ve Balkanlardan yüzbinlerce göçmen alan İsveç'de bir çok yorumcu, göçmen mahallelerindeki gettolaşma ve yoksullaşmanın yarattığı öfkeye dikkat çekiyorlar.

İsveç Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhaf son olayları göçmenlerin yoğun yaşadığı bölgelerdeki yüksek işsizlik ve sosyal dışlanma ile açıkladı.

Resmi rakamlara göre, olayların patlak verdiği Husby mahallesinde 2012 yılı itibariyle işsizlik oranı yüzde 8,8 ile Stockholm ortalamasının (yüzde 3,3) yüzde 5,5 üzerindeydi.

İlgili haberler