Arakan'da Müslümanlara iki çocuk sınırlamasına tepki

Aung San Suu Kyi

Birmanya'da muhalefet lideri Aung San Suu Kyi, Arakan eyaletinde Müslümanlara 'iki çocuk sınırlaması' getirilmesini kınadı.

Yetkililer kısa süre önce yüksek doğum oranının etnik çatışmaları körüklediğini söyledikleri bölgelerde yasağı uygulayacaklarını açıklamışlardı.

Arakan'da, Budistler ve Müslümanlar arasındaki gerginlik, geçen yıl şiddetli çatışmalara neden olmuştu.

Muhalefet lideri Suu Kyi, Arakanlıların haklarını savunmadığı için eleştiriliyordu.

1994'te kabul edilen 'Arakanlı Müslümanların ikiden fazla çocuk sahibi olmasını önlemeye yönelik' karar son yıllarda uygulanmıyordu.

Ancak Arakan'daki şiddet olaylarını soruşturan komisyon, Müslümanların hızla artmasını önlemek için nüfus planlamasına gidilmesini önerdi.

Yetkililer bunun üzerine Maung Daw ve Bu Thee Daung bölgelerinde yasağı uygulamaya karar verdi. Bunun için ne yapılacağı ise henüz açıklık kazanmadı.

Reuter ajansının bir yetkiliye dayanarak verdiği habere göre, erkeklerin sadece bir eşi olacak, her evli çiftin de iki çocuk sahibi olmasına izin verilecek. İkiden fazla çocuk yapılması yasadışı sayılacak.

Muhalefet lideri Aung San Suu Kyi, yasağın uygulanmakta olduğunu doğrulayamayacağını, ancak uygulanıyorsa bunun ayrımcılık olduğunu söledi.

Suu Kyi, "Bu tür bir ayrımcılık iyi değil. İnsan hakları ile de bağdaşmaz" dedi.

Merkezi ABD'de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Phil Robertson da kararı "şok edici" bulduğunu söyledi.

Örgüt, Birmanyalı yetkilileri geçen yıl Haziran ve Ekim aylarında yaşanan şiddet olayların etnik temizliğe taraf olmakla suçluyor.

Olaylarda yaklaşık 200 kişi ölmüş, 140 bin kişi de evini terketmek zorunda kalmıştı.

İlgili haberler