İtalya'da devlet ve mafya aynı davada yargılanıyor

İtalya'nın önde gelen eski siyasetçileri ve polis yetkilileri, bugün Sicilya'da başlayan davada, mafya patronlarıyla birlikte sanık olarak mahkeme karşısına çıktı.

Davayı yürüten savcılar, devlet görevlilerinin 1990'lı yılların başında bir dizi bombalı saldırıyı önlemek için, örgütlü çetelerle gizli anlaşmalar yaptıklarını savunuyor.

Bugün başlayan davanın sanıklarından eski İçişleri Bakanı Nicola Mancino, Toto Riina gibi ünlü mafya patronlarıyla aynı davada yargılanmasını protesto etti.

Mancino, "Ben hep mafyayla mücadele ettim. Mafyanın yargılandığı bir davada ben yargılanamam. Adaletin yerini bulacağına ve ebnim bu davadan bir an önce çıkarılacağıma inanıyorum" dedi.

Savcılar tarafından yalan ifade vermekle suçlanan Mancino, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Aynı davada eski bakanlardan Calogero Mannino da yargılanıyor.

Dava süresince, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve diğer üst düzey devlet yetkililerinin ifade vermeye çağrılabileceği belirtiliyor.

Gizli anlaşmalar

Yaklaşık 20 yıl önce, İtalya'da mafya hükümetle savaş içindeydi.

Roma, Floransa ve Milano'da bombalı saldırılar düzenleniyordu. Mafyayla mücadele eden ve bu davaları soruşturan iki savcı Sicilya'da düzenlenen bombalı saldırılarla öldürülmüştü.

BBC Roma muhabiri Alan Johnston, şiddet olaylarını önleyebilmek için, devlet görevlilerinin mafyayla gizli anlaşmalar yaptıklarının iddia edildiğini, savcıların devletin mafya önünde diz çöktüğünü söylediklerini bildiriyor.

Savcılar, gizli anlaşmalar çerçevesinde, mafyayla mücadelenin yavaşlatıldığını ve hapisteki mafya üyelerinin yaşam şartlarının iyileştirilmesinin vaadedildiğini savunuyorlar.

Ancak henüz bu iddiaların hiçbiri kanıtlanamadığı için bu davanın da uzun yıllar boyu devam etmesi bekleniyor.

İlgili haberler