Kerry'den Filistin ekonomisini geliştirme planı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yatırımların artmasını sağlayacak bir planla, Filistin ekonomisinin üç yıl içinde % 50 büyüyebileceğini söyledi.

Kerry, dün Ürdün'de Dünya Ekonomik Forumu toplantısında yaptığı konuşmada bu planın işsizliği de azaltacağını ve ücret ortalamasının % 40 artmasını sağlayacağını kaydetti.

Ancak ABD Dışişleri Bakanı, planın hayata geçirilmesi için Filistinliler ile İsrail arasında barış konusunda ilerlleme kaydedilmesi gerektiğini belirtti.

Filistinliler ise, ekonomik çıkarlar için siyasi taviz vermeyeceklerinin altını çiziyor.

John Kerry ile İngiltere'nin eski başbakanlarından Tony Blair, Filistin ekonomisini güçlendirmek için bir süredir iş adamlarıyla temas halinde.

Kerry, Filistinli ve İsrailli liderlerin de dinlediği konuşmasında, önerdikleri yeni planın "daha önce yaptıklarının hiçbirine benzemediğini" ve Filistin ekonomisine 4 milyar dolar yatırım yapılmasını sağlayabileceğini bildirdi.

Planın üzerinde durduğu yatırım alanları arasında yeni konut inşaatı, turizm ve tarım da var.

ABD Dışişleri Bakanı, İsrail'den Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim merkezleri kurulmasını önlemesini istedi, ancak inşaatların tamamen durdurulması yolunda bir çağrıda bulunmadı.

'Zor kararlar'

İsrail ile Filistinliler arasındaki doğrudan görüşmelerin son turu iki yıl önce yerleşim merkezleri hakkındaki anlaşmazlık nedeniyle son bulmuştu.

Geçen hafta İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya gelen Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas, barış için "zor kararlar" gerektiğini söyledi.

Filistin yönetiminden bugün yapılan açıklamadaysa, Kerry'nin önerdiği plan için siyasi taviz verilmeyeceği vurgulandı.

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, açıklamada şöyle denildi: "Ekonominin barışın birincil ve tek öğesi olduğunu kabul etmiyoruz. 1967'deki sınırlara dönülerek başklenti doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmasını güvence altına alacak siyasi bir planın parçası olmasını istiyoruz."

İlgili haberler