Rusya: S-300'ler Suriye'ye müdahaleyi engellemek için

Rusya, Suriye'ye dış müdahaleyi engellemek için bu ülkeye S-300 hava savunma füzeleri sevkedeceğini açıkladı.

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, füzelerin ''istikrar faktörü'' olduklarını ve bazı ''deli fişek''leri savaşa girişmekten alıkoyabileceklerini söyledi.

Rusya ayrıca Avrupa Birliği'nin Suriyeli muhaliflere uygulanan silah ambargosunu yenilememe kararını da eleştirdi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ise, Rus füze savunma sistemlerinin henüz Rusya'dan yola çıkmadıklarını belirterek, ''Çıkmayacaklarını umuyorum, ama eğer, Tanrı korusun, Suriye'ye ulaşırlarsa, biz ne yapacağımızı biliyoruz'' dedi.

Suriye'de Cumhurbaşkanı Beşar Esad karşıtı isyanın başladığı 2011 yılından bu yana 80 binden fazla kişi öldü ve 1,5 milyondan fazla kişi ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Rusya'nın S-300 füzeleri sevkiyatı kararının Suriye'ye saldırılar düzenleyen İsrail'i engellemeyi hedefliyor olabileceği belirtiliyor.

Ryabkov, kararın ''barış konferansı şansını'' sekteye uğratabileceğini vurgularken, S-300 füzeleriyle ilgili sözleşmenin yıllar önce imzalandığını kaydetti.

Ryabkov, ''Biz bu sevkiyatın istikrar faktörü olduğunu düşünüyoruz ve bu adımın da bazı deli fişekleri çatışmayı dış güçlerin katılımıyla uluslararası boyuta taşıyabilecek senaryoları değerlendirmekten alıkoyacağına inanıyoruz'' dedi.

Rusya'nın NATO nezdindeki temsilcisi Aleksandr Grushko da Moskova'nın uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğini belirterek, ''Suriye'deki dengeleri değiştirecek bir şey yapmıyoruz, bunlar savunma silahları'' görüşünü dile getirdi.

BBC'nin Beyrut'taki muhabiri Jim Muir, Rusya'nın açıklamasının bir ''misilleme adımı'' olarak görülebileceğini söyledi.

Muhabirimiz, Moskova'nın İsrail'in Suriye'ye yeni saldırılar düzenlememesi karşılığında silah sevkiyatını durduracağını taahhüt ettiğine ilişkin haberlerin yayınlandığını da hatırlatıyor.

Rusya, krizin başından bu yana Suriye lideri Beşar Esad'a baskı uygulanması çabalarını engellerken, son dönemde gelecek ay bir uluslararası barış konferansı düzenlenmesi girişimlerine ABD'yle birlikte öncülük yapmıştı.

İlgili haberler