Yunanistan'da koalisyon ırkçılık yasasında uzlaşamadı

Yunanistan'da ciddi şekilde artan göçmenleri hedef alan şiddet olaylarıyla mücadele konusunda koalisyon ortağı partiler arasında yapılan görüşmeler bir anlaşma sağlanamadan sona erdi.

Üç partili koalisyonun ikinci büyük ortağı Pasok, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin eylemlerini sınırlayabilmek için, ırkçılıkla mücadele yasası çıkarılmasını istiyor.

Ancak koalsiyonun büyük ortağı Yeni Demokrasi, yürürlükte olan yasaları yeterli görüyor.

İnsan hakları örgütleri, Yunanistan'da etnik azınlıkları hedef alan saldırılardaki artıştan endişe duyduklarını açıkladı.

Sosyalist Pasok'un lideri Evangelos Venizelos, Altın Şafak Partisi'nin ismini vermeden "Nazi yandaşlarına ve ırkçı şiddete karşı kapsamlı bir yasa çıkarmak uluslararası sorumluluğumuzdur" dedi. Venizelos, "Çünkü Yunanistan'da küstah ve utanmaz bir Nazi oluşumu var ve bunların eylemleri tüm yasaları ihlâl eder durumda" değerlendirmesini yaptı.

Ekonomik kriz desteği arttırdı

Yunanistan'ın içine düştüğü ekonomik kriz sırasında desteğini arttıran Altın Şafak Partisi, son seçimlerde 18 sandalye kazandı.

Göç ve göçmenlik karşıtı bir söyleme sahip olan Altın Şafak'ın amblemi de gamalı haçı andırıyor. Ancak parti Nazi yandaşı olduğu ve şiddet olaylarına karıştığı iddialarını reddediyor.

Evangelos Venizelos, ırkçılık karşıtı yasa tasarısının koalisyon ortağı diğer iki parti ve Demokratik Sol'un da desteğiyle yasalaşmasını istiyordu. Ancak dün gece geç saatlere kadar devam eden görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamadı.

Ancak Venizelos, Yeni Demokrasi'nin destek vermemesine rağmen yasa tasarısının hâlâ parlamento gündemine getirilebileceğini ve Demokratik Sol ve diğer sol kanat muhalefet partisi Syriza'nın desteğiyle yasalaşabileceğini söyledi.

İlgili haberler