Suriye'de cephedeki muhaliflerden masadakilere kınama

Suriye'de rejimle savaşan isyancılar, ülke dışındaki Suriye muhalefeti koalisyonuna sert eleştirilerde bulundu ve 'Suriye Devrimi'ni temsil etmediklerini vurguladı.

Suriye'deki Devrimci Hareket imzalı yazılı açıklamada, Suriye Ulusal Koalisyonu'nun 'ulusal ve uluslararası aktörlerin kedisini ele geçirmesine izin verdiği' iddia edildi.

Ayrıca koalisyonun 'kronik iç anlaşmazlıklar' nedeniyle görevini yerine getiremez hale geldiği savunuldu.

Suriye Ulusal Koalisyonu'nun İstanbul'da yaptığı toplantıda derin görüş ayrılıkları yaşanmış ve gelecek ay Cenevre'de yapılması planlanan görüşmelerde grubu kimin temsil edeceği üzerinde uzlaşılamamıştı.

Açıklamada ayrıca, koalisyonun lider kadrosunun en az yarısının 'devrimci güçlerden' oluşması çağrısında bulunuldu.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki BBC Muhabiri Jim Muir, açıklamanın Rusya ve ABD'den rejimle müzakere etme baskısı altında olan muhalif lider kadrosunun tam bir kargaşa içinde olduğunu gösteren açık bir işaret olduğunu söylüyor.

Silahlandırma tartışması

Batılı devletler, Suriye'deki çatışan tarafları silahlandırma konusunda bir tartışma içinde.

Silahlandırma konusundaki son gelişmeler, ABD ile Rusya'nın iki yıldır süren çatışmayı sona erdirmek için organize ettikleri konferansla ilgili tartışmaları gölgede bıraktı.

Konferansın başarılı olup olmayacağı, Suriyeli isyancıların kendilerini konferansta kimin temsil edeceğiyle ilgili olarak anlaşmaya varamamaları nedeniyle de şüpheli görülüyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Suriye'de şiddetin "korkunç boyutlara" ulaştığı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Avrupa Birliği, Suriye'ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırarak isyancılara silah sevkiyatının yolunu açmıştı.

Rusya da, Avrupa Birliği'nin Suriyeli muhaliflere silah sağlanmasına olanak sağlayacak kararından bir kaç saat sonra S-300 hava savunma füzelerini Suriye'ye sevk edeceğini açıkladı.

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, füzelerin ''istikrar faktörü'' olduklarını ve bazı ''deli fişek''leri savaşa girişmekten alıkoyabileceklerini söyledi.

Öte yandan, İran'ın başkenti Tahran'da yapılacak Suriye'nin dostları toplantısına 40 ülkeden temsilciler ve bazı "özel konukların" katılacağı açıklandı.