Almanya'da hırsızlar otomatik bilet makinelerini patlatıyor

Almanya'da polis, ulusal demiryolu şirketi Deutsche Bahn'a ait otomatik bilet makinelerinde meydana gelen patlamaların ardından tren yolcularını dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Yapılan açıklamaya göre, kimlikleri henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler, içindeki parayı alabilmek için, Hesse eyaletindeki bazı otomatik bilet makinelerindeki tüm açık bölümleri kapatarak yanıcı gazla doldurdu ve ardından ateşleyerek patlattı.

Soygun girişimlerinden bazıları başarıya ulaşırken, hırsızlar gazla doldurdukları bazı makineleri açmayı başaramadı. Yanıcı gazla dolu bu makineler şimdi halk için bir tehdit oluşturuyor.

Polis yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, hırsızlar on makineyi soymayı başarırken, şimdiye kadar belirlenen altı makinede girişim başarısız oldu.

Son olarak Aşağı Saksonya ve Frankfurt yakınlarındaki iki bilet makinesinin patladığı bildirildi.

Yetkililer, tren yolcularını uyararak, bilet makinelerinde olağandışı bir durum fark edildiğinde polise haber verilmesini istiyor.

Hırsızların soymayı başardıkları on makineden ne kadar para ve boş bilet aldığı henüz belli değil. BBC'nin Almanya muhabiri Stephen Evans, Almanlar'ın banka kartları yerine nakit kullanmayı tercih ettiğini, bu nedenle Almanya'daki otomatik bilet makinelerinin, suç örgütleri ve hırsızlar için cazip hedefler olduğunu belirtiyor.

İlgili haberler