Gezi Parkı: Protesto ve direnişler geceye sarktı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul'da polisin, Taksim'deki Gezi Parkı'ndan ağaçların sökülmesini engellemeye çalışan aktivistlere sabahın ilk ışıklarında müdahale etmesinin ardından, Taksim civarında ve Şişli'de çatışmalar saatlerce devam etti. Anadolu Yakası'ndaki Kadıköy'de de bazı gruplar "Hükümet isitfa" sloganlarıyla yürüdü.

Binlerce gösterici Taksim Meydanı'na çıkan sokaklarda polis barikatlarını zorladı. Gösteriler, Cuma gün boyunca devam etti ve kesilmeden Cumartesi gününün ilk saatlerine sarktı.

Gazeteci Rengin Arslan'ın dile getirdiğine göre; Sıraselviler Caddesi, İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi, Tarlabaşı ve Şişli-Taksim arasındaki bölgelerde polis göstericileri tazyikli su ve biber gazıyla durdurmak için yoğun çaba gösterdi.

En çok atılan sloganlar "Hükümet istifa!", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!"

Rengin Arslan, 'kendiliğinden' hareket eden göstericilerin çok kararlı olduğunun altını çiziyor.

Sosyal medyada polisin nerelerde yoğunlaştığı, nöbetçi eczaneler, gönüllü sağlık görevlileri, hukuki yardım bulma yolları gibi konularda on binlerce mesaj paylaşılıyor.

Her renkten protestocu

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Bilge Çoban, "Galatasaray'dan meydana kadar adım atılacak yer yok. Ünlüsü, takım elbiselisi, taraftarı, işçisi, ara sokaklara kadar yayılmış durumda" diye tarif ediyor manzarayı.

Çoban'ı ifadesiyle "polis Taksim Meydanı'na hapsolmuş durumda."

Göstericiler, atılan göz yaşartıcı gaz kapsüllerine "Gel, gel, gel!" diye karşılık veriyor ve şu slogan ağızlardan düşmüyor: "Sık bakalım! Sık bakalım! Biber gazı sık bakalım! Çıkar maskeni, bırak copunu, delikanlı kim bakalım!"

Sabahın ilk ışıklarından itibaren

Yüzlerce güvenlik görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilen müdahale, Gezi Parkı'nda gece nöbete kalan yüzlerce eylemciyle karşı sabaha karşı 5.00'te gaz bombası ve tazyikli suyla yapılan baskınla başladı.

Parktaki ilk müdahalenin ardından Taksim ve İstiklal Caddesi'ne yönelen göstericilere burada da gaz bombası atıldı.

BBC Türkçe'nin telefonla konuştuğu bir görgü tanığı, biber gazının Taksim metro girişine kadar ulaştığını ve metrodaki insanların da biber gazından etkilendiğini söylüyor.

Göstericilerin polise direnişi ise gün boyunca devam ederek geceye sarktı. DİSK'in yaptığı çağrıyla yüzlerce kişi TSİ 13.00'te bir araya geldi ve Taksim'de oturma eylemi yaptı.

Taksim civarındaki vatandaşların ve gazetecilerin BBC Türkçe'ye verdiği bilgiye göre, bölgede internet bağlantısı kesintili olarak sağlanabiliyor. Sosyal medyadaki mesajlarda, internet bağlantısının sinyal bozucular nedeniyle kesildiği iddia ediliyor.

Destek eylemleri

Taksim'e çıkmaya çalışan göstericilere destek için Ankara, İzmir, Eskişehir, İzmit, Adana gibi kentlerde de gösteriler yapıldığı haberleri geliyor.

Ankara'daki Kuğulu Park'ta bulunan Serkan Demirtaş, gün boyunca Kızılay civarında toplanan göstericilerin polis tarafından dağıtılmasının ardından, yaklaşık bin kişilik bir grubun Tunalı Hilmi Caddesi'ni kapatarak barışçıl şekilde oturma eylemi yaptığını ifade ediyor. Göstericiler, "Her yer Taksim, her yer direniş!" sloganı atıyor.

Birçok Avrupa kentinde de Cumartesi günü Taksim'deki göstericilerle dayanışma gösterisi çağrıları yapılıyor. Bir grup Londra'da saat 11.00'de Marble Arch'da buluşarak Hyde Park'ta toplanacak.

Taksim, Şişli ve Gümüşsuyu hastaneleri yoğun

Sıraselviler Caddesi'nde bulunan BBC Dünya Servisi'nden Zeynep Erdim, büyük bir kalabalığın Taksim'e çıkmak için zorladığını aktarıyor.

Erdim'in belirttiğine göre, biber gazından etkilenenlerin yerini arkadakiler alıyor. Burada da en az bir kişinin bayılarak hastaneye kaldırıldı.

Barışçıl bir protesto için bir araya gelen eylemciler arasında çok sayıda yaralı da bulunuyor. Taksim İlkyardım ve Şişli Etfal hastanelerine kaldırılan yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu söyleniyor. Biber gazından etkilenen göstericilerden bazıları da, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nden destek alıyor.

Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, ''Barışçıl göstericilere yönelik artan polis şiddeti ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Aşırı güç kullanımı durdurulmalı'' uyarısında bulundu.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaşadıklarını aktaran yüzlerce kişi, polisin müdahalesini "orantısız" olarak nitelerken, ''#direngeziparkı'' hashtagiyle eyleme destek mesajları yayılıyor.

'Müdahale değil, saldırı'

Eylemcilere destek vermek üzere Gezi Parkı'nda bulunan CHP milletvekili İlhan Cihaner, hükümetin İstanbul'a, doğasına, ağacına, insani olan her şeye saldırı başlattığını söyledi.

Cihaner, "Sabah saatlerinde şunu gördük; devlet vatandaşına tuzak kurdu. Sabah hiçbir uyarıda bulunmadan gaz bombaları, TOMA'larla saldırdı. Bu bir müdahale değil, saldırı" diye konuştu.

Gösterinin başından bu yana eylemcilere destek vermek için parkta bulunan BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in de, polisin müdahalesi sonucu yaralandığı bildirildi.

BDP gün içinde İstanbul'da eylem çağrısı yaptı.

Gazeteci Ahmet Şık da polisin biber gazı fişeğiyle kafasından yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Şık'ın kafasına iki dikiş atıldı.

Twitter'dan paylaşılan fotoğraflarda polisin, elinde pankartıyla kendini biber gazından korumaya çalışan bir göstericiye biber gazı sıkma anı ve köpeğe biber gazı sıkan bir polis de görüldü.

İlgili haberler