Suriye muhalefeti lider seçemedi

İstanbul'da biraraya gelen Suriyeli muhalifler, muhalefet koalisyonunu genişleteceklerini açıkladılar.

Suriye Ulusal Koalisyonu'na alınacaklar arasında, Özgür Suriye Ordusu'nun ve Suriye'deki diğer bazı muhalif grupların temsilcileri de olacak.

Gözlemciler, muhaliflerin bir süredir aralarındaki bölünmeyi gidermek için baskı altında olduğunu hatırlatıyorlar.

Ancak İstanbul'daki toplantı planlanandan daha uzun sürdüğü halde muhalefet kendisine yeni bir lider seçmeyi ve Arap Birliği'nde Suriye'yi temsil edecek geçici bir hükümet kurmayı erteledi.

Kuseyr'e takviye

Muhalifler, hükümet güçlerinin, Hizbullah milisleri ile birlikte tekrar ele geçirmeye çalıştığı Kuseyr kentine isyancılara destek olacak yüzlerce savaşçı gittiğini söylediler.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, kısa süre önce hükümet güçlerinin Kuseyr'de "zafer kazanacağından çok emin olduğunu" söylemişti.

Muhaliflerin lideri George Sabra ise İstanbul'da gazetecilere, Suriye'nin her yanından yaklaşık 1000 kişinin isyancılara katılmak üzere Kuseyr'e gittiğini kaydetti.

Bunların çoğunun Müslüman Kardeşler hareketinden olduğu bildiriliyor.

Suriyeli insan hakları örgütünün başkanı Rami Abdül Rahman da kentin kuzeydoğusundaki Şemsin köyü yakınlarında yüzlerce isyancının hükümet hatlarını aştığını belirtti.

S-300 füzeleri

Bu arada Rusya basınında yer alan haberlerde Moskova'nın Suriye hükümetine vereceği S300 uçaksavar füze sistemini yıl sonundan önce göndermesinin pek ihtimal dahilinde olmadığıbildirildi.

İsrail, bu sistemin Suriye'ye gönderilmesine hoşgörü göstermeyeceğini ifade etmişti.

Rus basını Rusya'nın ayrıca Suriye hükümetine on adet MIG savaş uçağı satmak için de görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.

Beşar Esad ise, El Manar televizyonuna yaptığı açıklamada "Rus yapımı S-300 füzelerinin ilk sevkiyatı Suriye'ye ulaştı, geri kalanı da yakında gelecek" demişti.

Tarafları Cenevre'de görüşme masasına oturtma girişimlerinin başarıya ulaşması olasılığı da zayıf görünüyor.

İstanbul'da toplanan muhaliflerin geçici lideri George Sabra, Lübnanlı Hizbullah güçleri Suriye hükümetinin yanında çarpıştığı sürece uluslararası barış görüşmelerine katılmayacaklarını söyledi.

Ancak Sabra'nın bu açıklamasının, farklı gruplardan oluşan muhalefetin son sözü olup olmadığı henüz bilinmiyor.

İlgili haberler