Türkiye’nin dört yanında Gezi Parkı eylemleri

Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların sökülüp, yerine kışla yapılması planlanan projeye karşı başlayan eylemler beşinci gününde İstanbul’un farklı ilçeleriyle ve Türkiye’nin farklı kentlerine yayılarak devam ediyor.

Dün gün ve gece boyunca yaşanan eylemlerin ardından bugün de İstanbul ve birçok kentte eylemler düzenleniyor.

Gezi Parkı direnişini örgütleyen kurumların ortak toplantısından TSİ 15.00′de tüm İstanbul’u Taksim Meydan’a çağırma kararı çıktı. İkinci ortak buluşma saatiyse TSİ 19.00 olarak açıklandı.

Eylemler İstanbul’de Taksim civarında yoğunlaşmış durumda.

CHP de Taksim meydanına yürüyecek

Bu sabaha karşı Kadıköy’de toplanan binlerce kişi de Boğaz köprüsü üzerinden yürüyerek Beşiktaş’taki Barbaros Bulvarı’na ulaştı.

Polis, çevrede biraraya gelerek Taksim meydanına doğru yönelen gruplara biber gazı ve tazyikli su kullanarak müdahale ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi de bugün Kadıköy’de yapmayı planladığı ‘Özgürlük Mitingi’ni iptal etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kadıköy mitingini iptal ettik" dedi.

İstanbul’daki eylemlere destek eylemlerinin düzenlendiği kentler arasında düzenlendiği kentler arasında Ankara, İzmir, Zonguldak, Çanakkale, Antakya, Samsun, Bolu, Konya, Bursa, Antalya, Edirne, Eskişehir, Diyarbakır, Kayseri, Mersin, Muğla, Adana, Afyon, Trabzon, Sinop bulunuyor.

Avrupa ve ABD’nin bazı kentleri başta olmak üzere yurtdışında Gezi Parkı eylemcilerine destek için başlayan eylemler de bugün devam edecek.

Erdoğan: Topçu Kışlası'nı yapacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ilk kez Gezi Parkı'nda yaşananlara değindi ve şöyle konuştu: "Topçu Kışlası'nı yapacağız. Polis orada dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak.”

Erdoğan, “Polisin biber gazı kullanmında aşırılık var. Bakanlık inceleme yaptırıyor. Eylemcilerden eylemlerine son vermesini rica ediyorum" diye konuştu.

“Hukuk dışı eylem yapma, yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. Ağaçlar kesiliyor. Türkiye’de gerilimi artırmaya hiç hakkı yoktur” diyen eylemcileri eleştirerek “Gezi Parkı'yla ilgili bazı eylemler yapılıyor gerekçe ne? Ağaçlar kesiliyor, Topçu Kışlası yeniden yapılacak, AVM yapılacak. Taksim’de Gezi Parkı'nda yapılan çalışmanın Topçu Kışlası'yla ilgisi yoktur. Topçu Kışlası'nı yapacağız, gökten inme bir proje değil” dedi.

Bu arada Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), ''Barışçıl göstericilere yönelik artan polis şiddeti ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Aşırı güç kullanımı durdurulmalı'' uyarısında bulundu.