Davutoğlu'ndan Kerry'ye yanıt: Türkiye 2. sınıf demokrasi değil

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Gezi Parkı eylemlerine yönelik polisin sert müdahalesini ‘kaygı verici’ olarak nitelemesine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’dan tepki geldi.

Davutoğlu, telefonda görüştüğü Kerry’ye, “Türkiye’ye ikinci sınıf demokrasi diyemezsiniz” dedi.

Bakanlık yetkilileri Davutoğlu’nun Amerikalı mevkidaşına tepkisini dile getirdiğini belirtirken, Washington ise Davutoğlu’nun son durum hakkında bilgi verdiğini duyurdu.

Davutoğlu, ‘pek çok demokratik ülkede benzer eylemler gerçekleştirildiğini’ ifade edip, Gezi Pakı eylemlerini “Wall Street’i İşgal et” (Occupy Wall Street) eylemlerinde de çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini savundu.

Diplomatik kaynaklara göre Dışişleri Bakanı, “Birçok demokratik ülke benzer eylemlerle karşılaşık ve bu da demokratik sistemlerin sınavıdır” yorumunu yaptı.

Türkiye’de gösteri hakkı bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, eylemlere çevrecilerin yanı sıra ‘konuyu istismar etmek isteyen aşırı uç örgütlerin’ de bulunduğunu söyledi.

Birçok farklı demokratik ülkede yaşanan olaylar, ‘olağan’ karşılanırken, Türkiye’de yaşananların ‘olağanüstü’ gibi algılanmasına tepki gösteren Davutoğlu, “Türkiye ikinci sınıf bir demokrasi değildir” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ‘Türkiye’de aşırı güç kullanımı olduğu yönündeki haberlerden dolayı kaygılı’ olduğunu belirtmiş, güç kullanımıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılacağını ümit ettiğini söylemişti.

Kerry, “ABD, barışçıl gösteriler de dahil ifade özgürlüğü hakkını savunmaktadır” mesajı vermişti.

İlgili haberler