Diplomatlar Cenevre'de Suriye'yi tartışıyor

Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'dan diplomatlar, Suriye'de barış görüşmelerine zemin hazırlamak amacıyla bugün Cenevre'de biraraya geliyor.

Toplantı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları yetkililerinin hazırladığı ve Suriye'de şiddet ve zulmün görülmemiş seviyeye yükseldiğini gösteren raporunun ardından düzenleniyor.

Cenevre toplantısı, Suriye konusunda bir 'barış görüşmesi' ya da 'görüşmeler hakkında görüşme' olarak bile olarak değerlendirilmiyor. Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri, kapalı kapılar ardında, Birleşmiş Milletler'in Suriye elçisi Lahdar Brahimi'yle görüşecek, değerlendirmelerde bulunacak.

Toplantının amacı, Suriye'deki farklı grupları, yapıcı bir toplantı zemininde biraraya getirmenin yolunu bulabilmek.

Suriye'deki farklı muhalif gruplar, kendilerini kimin temsil edeceği konusunda anlaşamamışken, bu grupları görüşme masasına getirmek kolay değil.

Öte yandan, uluslararası toplumun farklı kesimlerinde, bir barış anlaşması için kimlerin masaya oturması gerektiği konusunda da gerginlik yaşanıyor.

Avrupa Birliği'nin Suriye'deki direnişçilere silah gönderebileceği yolundaki işaretler Rusya'yı oldukça öfkelendirdi. Aynı şekilde, Rusya'nın Suriye'yle bir hava savunma sistemi konusundaki anlaşmasına Amerika Birleşik Devletleri tepki gösteriyor.

Diplomatik girişimler devam ederken, Suriye'de şiddet olayları da sürüyor.

Cenevre toplantısına katılan herkes, Suriye'de barışı sağlama konusunda istekli görünüyor. Ancak hiçkimse, barışa nasıl ulaşılabileceğini tam olarak bilmiyor, ya da izlenecek yol konusunda uzlaşamıyor.

İlgili haberler