MRG ile kalp hasarına erken teşhis

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG veya MRI) yöntemiyle, kemoterapi gören çocukların kalbinde hasar oluşup oluşmadığı anlaşılabilir.

Kanada'daki Alberta Üniversitesi'nden araştırmacılar bu görüşe, yürüttükleri araştırmanın sonucunda ulaştı.

Sonuçları Journal of Cardiovascular Magnetic Resonance dergisinde yayınlanan araştırmada, 'antrasiklin antibiyotikler' ile kemoterapi gören 7-19 yaş arasındaki çocuk ve gençlere MRG taraması yapıldı.

Araştırmacılar, bazı çocuklarda ultrason yöntemiyle tespit edilemeyen kalp fonksiyonu sorunlarının MRG ile fark edilebildiğini gördü.

Araştırmaya liderlik eden Dr. Edythe Tham ve Dr. Richard Thompson, kanser nedeniyle ağır ilaç tedavisi gören genç hastalarda kalp duvarının incelmesi ve egzersiz kapasitesinin düşmesi gibi yan etkiler ortaya çıkabildiğine dikkat çekti.

Bu etkilerin erken teşhis edilmesiyle gerekli tedaviye erken başlanabileceği umuluyor.

Newcastle Freeman Hastanesi'nde kardiyoloji uzmanı olan Dr. Chris Plummer, "Kalpte görülebilir hasar oluşana kadar beklenirse geç olur" diyor.

Kalp sürekli hareket halinde olduğundan, MRG taraması yapmanın kolay olmadığına dikkat çeken Plummer, gelişmiş tarayıcı makinalar sayesinde bu sorunun aşıldığını belirtiyor.

İlgili haberler