Erdoğan: Gezi Parkı gösterileri kılıf

Başbakan Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'ndaki gösterilerin, Türkiye genelindeki şiddet eylemlerinin "ambalajı, kılıfı" olduğunu söyledi.

Bu gösterilerin "masum, demokratik eylemler" olmadığını iddia eden Erdoğan'a göre, Gezi Parkı'na inşa edilmesi planlanan tarihi Topçu Kışlası'nın reprodüksiyonu içinde kent müzesi kurulması için çalışmalar yapılıyor.

Erdoğan, Dolmabahçe Camisi'nde içki içildiği iddiasına ilişkin görüntüler olduğunu belirterek, bu iddiayı yalanlayan müezzinin "tehdit edildiğini" öne sürüyor.

Gezi Parkı'ndan başlayan gösteri dalgasını, "Türkiye'ye oynanan bir oyun" olarak yorumlayan Başbakan, Türkiye'nin ekonomisinin ve uluslararası gücünün hedeflendiğini iddia ediyor.

'Türkiye ekonomisi hedefte'

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grubundaki konuşmasında, Gezi Parkı gösterilerine değindi.

Farklı toplum kesimleriyle "inatlaşan" bir parti olmadıklarını belirten Erdoğan, "Yüzde 50'nin oyuyla da iktidara gelmiş olsak kendimizi her zaman yüzde 100'ün partisi, yüzde 100'ün iktidarı olarak gördük" dedi.

2 haftadır devam eden gösterileri analiz ettiklerini ve demokratik hak taleplerine kulak vereceklerini söyleyen Başbakan'ın bu sözlerini, "Ne istedikleri belli mi? Ne talep ettikleri belli mi?" soruları takip etti.

"Meselenin bağlamından koparılmasına izin vermeyeceğiz" diye devam eden Erdoğan, iktidar oldukları 10,5 yıl boyunca "siyaset mühendisliğiyle" mücadele ettiklerini belirtti.

Tayyip Erdoğan, sözlerinin devamında, Gezi Parkı gösterilerini sert ifadelerle eleştirdi: "2 haftadır yaşanan olayları çevre hassasiyetiyle izah etmek mümkün değildir. Çevre hassasiyeti diye başlayan olaylar arkasında maalesef 4 cansız bedeni arkasında bırakmıştır."

Gösterilerle Türkiye ekonomisinin "doğrudan doruya hedef alındığını" iddia eden Erdoğan, "Art niyetli uluslararası medya kuruluşlarının devreye girmesiyle Türkiye'ye yönelik kapsamlı bir saldırı sürdürülmüştür" dedi.

Erdoğan'ın, Gezi Parkı'ndaki göstericilerle, İstanbul'un ve Türkiye'nin diğer yerlerindeki göstericiler arasına "çizgi çekme" çabasını eleştirmesi dikkat çekti: "Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemler masum demokratik eymemler olarak gösterilirken, durum hiç de öyle değil. Türkiye'ye, Türkiye ekonomisine, Türkiye'nin uluslararası gücüne ve demokrasimize yönelik eylemler... Türkiye'nin birçok ilinde şiddete dönüşen eylemler hep Taksim Gezi Parkı'nın arkasına sğınmıştır. Buraya gelenlerin yüzde 95'i şu olaylardan önce Gezi Parkı nerededir diye sorsanız adresini bilmezdi."

Eylemlerin, Türkiye'nin "ekonomisine, turizmine, yatırım ortamına kast eden", "bazı sermaye grupları, faiz lobileri, bazı medya grupları" tarafından kullanıldığını öne süren Tayyip Erdoğan, "Taksim Gezi Parkı kılıfıyla Türkiye'de büyük bir oyun oynanmak isteniyor" diye konuştu.

'Tayyip Erdoğan değişmez'

Türkiye Başbakanı, konuşmasının arasında, kendisine yönelik eleştirilere de karşılık verdi: "Başbakan geriyor, başbakan sert! Değerli arkadaşlar, ne olacaktı? Biz bunların önünde diz çöküp AKM'den şu paçavraları indirin mi diyeceğiz? Zaten burada güvenlik güçlerimizin başta bu işe müsaade etmemesi gerekirdi."

Sözlerini, "Eğer buna sertlik diyorsanız, kusura bakmayın, bu Tayyip Erdoğan değişmez" diye sürdüren Başbakan, göstericilere yönelik suçlamalarını tekrarladı.

Taksim'de, "bira satanlar hariç", esnafın büyük zarara uğradığını söyleyen Erdoğan, eylemcilerin mesken tuttuğu bölgedeki tuvalet sorununa gönderme yaparak, "Gezi Parkı'nın pis kokudan geçilmediğini" söyledi.

'Müezzin tehdit edildi'

Erdoğan, günlerdir Türk medyasında tartışma konusu olan, Dolmabahçe Camisi'nde bira içildiğine ilişkin iddiaları da tekrarladı.

Caminin müezzini Fuat Yıldırım, cami içinde yaralananlara müdahale edildiğini ve uygunsuz davranışlar görmediğini açıklamış, daha sonra izne ayrımlıştı.

Başbakan Erdoğan ise, ayakkabıyla girilen camide içki içildiğini iddia ederek, ellerindeki görüntüleri Cuma günü yayımlayacaklarını söyledi: "Caminin müezzinini tehdit edeceksiniz, farklı konuşturacaksınız. Ondan sonra, 'Böyle bir şey olmadı' diyeceksiniz. Nasıl olmadı! Görüntüler elimizde."

Şehir müzesi planı

Gezi Parkı'na Topçu Kışlası projesinin nasıl şekillenmekte olduğuna ipuçları da Erdoğan'ın konuşması içinde yer aldı.

"Biz bir AVM ifadesi kullandık diye, tek alternatif buymuş diye konuştular. Burası AVM'ye uygun bir yer değil" diye konuşan Erdoğan, inşa edilecek binada şehir müzesi olacağını söyledi.

Daha önce, binanın üst kısmının otel veya rezidans olmasını düşündüklerini anlatan Erdoğan, "Arkadaşlar dediler ki, hepsini müze olarak düşünsek... Şimdi üzerinde çalışıyorlar" dedi.

Eylemlerin, ABD'nin New York kentindeki 'Occupy Wall Street' eylemlerine benzetilmesini de eleştiren Başbakan, "Burada solculuk maskesi altında faiz lobisinin figüranlığı yapılıyor" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Cumartesi ve Pazar günü Ankara ve İstanbul'da yapacakları mitinglerin amacının, "sayıları yarıştırmak" değil, "sessiz yığınların sesini duyurmak" olduğunu dile getirdi.

Erdoğan'ın, eylemcilere yönelik, "Bundan sonra bunlara tahammül yoktur" sözü, milletvekilleri ve misafirler tarafından coşkuyla alkışlandı.

İlgili haberler