Gezi Parkı için referandum gündemde

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı heyetiyle görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı gösterileri ile ilgili olarak 11 kişilik bir heyetle yaptığı görüşme sonunda, konunun İstanbul'da referanduma götürülmesi seçeneği ortaya çıktı.

Referandum önerisi, iktidar partisinin en üst düzey organında görüşülecek.

Referandumun İstanbul genelinde mi, Beyoğlu ilçesinde mi yapılacağı da sonra kararlaştırılacak.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, referandum seçeneği ortaya çıktıktan sonra, Taksim Gezi Parkı'ndaki göstericilerin protestolu bekleyişlerini sona erdirmesi çağrısı yaptı.

Kapsam Gezi Parkı'yla sınırlı

AKP Genel Merkezi'nde 4 saatten uzun süren görüşmenin ardından ayrıntılı açıklamayı, ikitdar partisi sözcüsü Hüseyin Çelik yaptı.

Çelik, "Gezi Parkı'ndaki eylemcilerin önemli bir kısmının tamamen çevre duyarlılığıyla hareket eden, politize olmamış, art niyeti olmayan" kişiler olduğunun aktarıldığını belirtti.

Çelik'in aktardığına göre, Başbakan Erdoğan ise heyete; Taksim'le ilgili projelerin yanı sıra, İstanbul'daki üçüncü köprü, Kanal İstanbul, Yassı Ada gibi projelerin 2011 yılında kamuoyuyla paylaşıldığını ve yapılan seçimlerde AKP'nin galip geldiğini anlattı.

"Orantısız güç kullanan, bir şekilde ihmali olan, özellikle polis teşkilatı içindeki insanların, şüphesiz soruşturma sonucunda grekli cezaları alacağını ifade etti" diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "İtirazlarını ifade eden insanların sesi duyulmuştur. Demokrasi böyle bir şeydir. Başbakan, bakanlarıyla beraber, heyetiyle beraber bu insanları dinledi. Makul, meşru, mantıklı talepleri olan insanlar bunu bize iletmek isterlerse kapımız açık olacaktır. Yeter ki işin içine şiddet girmesin."

Gezi Parkı'yla ilgili porjenin Mart 2014'teki yerel seçimlere kadar ertelenmesi talebini, "vakit kaybı" olacağı için reddettiklerini belirten Çelik, "referandum" seçeneğini ise şöyle dile getirdi: "Madem ki halkın ne istediğini öğrenmek istiyoruz. Halk şunu istiyoruz, halk bunu istiyor diyoruz. Referandum seçeneğini ilgili kurullarımıza götürebiliriz. AK Parti MYK'sında bu değerlendirilir."

Sorular üzerine Çelik, referandumun Taksim'deki yayalaştırma çalışması veya Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılıp yeniden inşa edilmesiyle ilgili olmayacağını, sadece Gezi Parkı'na tarihi Topçu Kışlası'nın reprodüksiyonunun inşa edilmesi üzerine yapılacağını belirtti.

Çelik'in belirttiğine göre, referandumun Taksim bölgesinin bağlı olduğu Beyoğlu ilçesinde mi, yoksa İstanbul genelinde mi yapılacağına da sonra karar verilecek.

Gezi Parkı'ndaki eylemcilere çağrı

Görüşmenin "somut sonucunun" referandum seçeneği olduğunu vurgulayan Çelik, eylemcilere şöyle seslendi: "Gezi Parkı'nda şu anda eylem yapan, orada kalan, orada nöbet tutan, yatan kalkan, yiyip içen genç kardeşlerime sesleniyorum. Çevre ve yeşil duyarlılığıyla, kentine sahip çıkma adına, istediği veya istemediği bir şeyi dillendirme adına orada olanlara sesleniyorum. Referandum seçeneği ilgili kurullarımıza götürülecektir, o Gezi Parkı'nın bir an önce boşaltılması gerekiyor."

Hüseyin Çelik ayrıca, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı ve AKM'ye yeniden pankart, bayrak ve dövizler asılmasına izin verilmeyeceğini belirterek, "Gezi Parkı'nda da uzun boylu bu eylemin sürdürülmesi hükümet tarafından kabul edilmeyecektir. Bir an önce Gezi Parkı'nın da boşaltılması gerekiyor" diye konuştu.

AKP sözcüsü, gençlerin orayı terk etmesinden sonra, "kötü niyetli, illegal örgüt mensubu, provokasyon için oraya gidenler olursa güvenlik güçleriyle baş başa kalacaklarını" ifade etti.

Toplantıda, Taksim Dayanışması temsilcilerinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a ilettiği taleplerin gündeme gelmediğini söyleyen Çelik, heyettekilerin misyonunun sadece izlenimlerini Gezi Parkı'ndaki eylemcilere iletmek olduğunun altını çizdi.

Taksim Dayanışması'ndan yapılan açıklamada, referandum önerisi reddedilerek, sıraladıkları talepler yerine getirilene kadar parkta kalacakları belirtildi.

Heyet: Park, park olarak kalmalı

AKP Genel Merkezi'ne giden heyette yer alan İpek Akpınar, görüşmenin ardından şu ortak açıklamayı yaptı: "İki hafta süren Taksim Gezi Parkı direnişi üzerine görüşlerimiz alınmak üzere Başbakanlık basın danışmanı tarafından dün akşam davet edildik. Pek çoğumuz bugün burada kapıda tanıştık. Diyaloğa inanan kişiler olarak bir iletişim kanalı açıldığını düşünüyoruz. Bizler, kimsenin sözcüsü, kimsenin temsilcisi değiliz. Bireyler olarak, sorumlu vatandaşlar olarak buradayız. Bugüne dek sunulan taleplerin bilincindeyiz. Gezi Parkı'nın park olarak kalmasının, şiddetin durdurulmasının vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Şiddetin tamamen sona erdirildiği bir ortamda, katılım sürecinin devam etmesini ümit ediyoruz. Gezi Parkı'nın bu bağlamda bir örnek teşkil etmesini umut ediyoruz. Bizim vatandaş sorumluluğumuzun şu an sona erdiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede yetkilileri ve sorumluları sağduyuya davet ettik."

Referandum seçeneğinin sorulması üzerinyese İpek Akpınar, "Bu konu bize sorulmadı. Hükümetin konuşulan çözümleriyle ilgili herhangi bir yetkimiz olmadığını söyledik" dedi.

Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile görüşen heyette şu isimler yer aldı:

 • Ahmet Mümtaz Taylan (Oyuncu)
 • Prof. Dr. Betül Tanbay (Matematikçi)
 • Bülent Peker (Başbakan Erdoğan'a açık mektup yazan AKP seçmeni)
 • Prof. Dr. Hale Çıracı (Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı)
 • Yrd. Doç. Dr. İpek Akpınar (Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı)
 • Kutluğ Ataman (Sinema Yönetmeni)
 • Nil Eyüpoğlu (Öğrenci)
 • Rümeysa Kiger (Sanat Yönetmeni)
 • Selva Gürdoğan (Mimar)
 • Zehra Öney (Sosyal Medya Uzmanı)
 • Zülfikar Kürüm (Yayıncı)

Zehra Öney, toplantı sırasında yayınladığı Tweeter mesajında, Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın da toplantıda olduğunu duyurdu.

Gezi Parkı'nda bulunan Taksim Dayanışması üyeleri, Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinin söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Diğer yandan, Prof. Betül Tanbay, Taksim Dayanışması'nın bir parçası olan Taksim Platformu içerisinde yer alıyor.

Heyetteki isimlerden Kutluğ Ataman ise İngiltere'deki Independent gazetesi için, "Şişeden çıkan cin geri girmemeli" başlıklı bir makale kaleme aldı.

İlgili haberler