'10 milyon çocuk köle olarak çalıştırılıyor'

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, dünya genelinde 10 milyon çocuğun tehlikeli ve kimi zaman köleliğe varan şartlarda hizmetçi olarak çalıştırıldığını açıkladı.

Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle yayımlanan raporda ILO, çocukların hizmetçi olarak çalıştırılmasını önlemek amacıyla uluslararası kurallar hazırlanması çağrısında bulundu. Örgüt, 'gizli işçilik' diye tanımladığı bu sorunun, çocukların istismar edilmesinin önünü açtığını söyledi.

Uluslararası Çalışma Örgütü, çoğu 14 yaş altındaki 10 milyondan fazla çocuğun temizlik, mutfak işleri, bahçıvanlık, su taşıma, kendilerinden küçük çocuklara ya da yaşlılara bakıcılık yapmaya zorlandığını belirtti. Raporda, bu çocukların genellikle ücretsiz çalıştırıldıkları, çalışma koşullarının kabul edilebilir standartların çok altında olduğu ve eğitim şansları bulunmadığı vurgulandı.

Evlerde, kapalı kapılar ardında çalıştırılan bu çocuklarla ilgili sağlıklı veri toplayabilmek oldukça güç. Ancak ILO, bu çocuklara bir ailenin parçası gibi davranılmadığını ve çoğu zaman köle olarak kullanıldıklarını belirtiyor.

Raporda, çocuk işçiliğinin kapalı kapılar arkasında ve gözlerden uzak olması nedeniyle çocukların fiziksel ve cinsel istismara maruz kaldıkları da belirtiliyor.

Çocuk işçiliği, beklenebileceği gibi, yoksul ülkelerde daha yaygın. Bu çocuklar ana babaları tarafından, aile bütçesine katkıda bulunmaları ya da borçlarını ödeyebilmeleri için çalıştırılıyor. Kimileri ise, insan kaçakçıları tarafından sömürülüp 'satılan' çocuklar.

Uluslararası Çalışma Örgütü, çok uzun zamandır devam eden ve milyonlarca çocuğun sömürüldüğü çocuk işçiliğiyle mücadele etmek için ulusal ve uluslararası yasalara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

İlgili haberler