BM: Suriye krizinde en az 93 bin kişi öldü

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler, Suriye krizinin başladığı günden bu yana 93 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

Bu rakam, BM'nin Ocak ayında yayınladığı ve Kasım 2012'ye kadar olan rakamları kapsayan son rapora kıyasla 30 bin artış ifade ediyor.

BM geçen Temmuz ayından bu yana Suriye'de her ay en az 5 bin kişinin öldüğünü duyurdu.

Fakat örgüt birçok ölüm olayında resmi bildirim yapılmadığı için gerçek rakamın daha yüksek olduğu uyarısında da bulundu.

Raporda, ölenlerin %80'inin erkek olduğu, fakat 10 yaşın altında 1700 çocuğun da yaşamını yitirdiği açıklandı.

BM insan hakları temsilcisi Navi Pillay, çocukların öldürüldüğüne ve işkence gördüğüne, bebekler de dahil olmak üzere ailelerin topluca katledildiğine dair veriler bulunduğunu ve bu yüksek ölüm sayısı ile birlikte ele alındığında bu verilerin Suriye krizinin ne kadar derinleştiğini gösterdiğini ifade etti.

Ateşkes çağrısı

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilciliği'nin raporuna göre kayda geçen ölümler arasında en yüksek rakamlar Şam (17.800), Humus (16.400) ve Halep (11.900) vilayetlerinden geldi.

Kasım 2012'den bu yana ölümlerde en hızlı artışın görüldüğü vilayetlerse Şam ve Halep.

Temsilcilik "onbinlerce insan daha ölmeden, yaralanmadan derhal ateşkes" çağrısı yaptı.

Navi Pillay "Nüfuz sahibi devletler, eğer ortaklaşa hareket ederlerse çatışmalara çabucak son vermek için çok daha fazlasını yapabilir ve böylece sayısız hayatı kurtarmış olurlar." dedi ve ekledi.

"Hükümet güçleri hemen her gün yerleşim bölgelerine top ateşi açmakta, havadan saldırmaktadır. Stratejik füzeler, misket bombaları kullanmaktadır."

"Muhalefet güçleri de (daha az mermi kullanarak da olsa) yerleşim bölgelerini bombalamışlardır. Ayrıca bazı kentlerin merkezinde, özellikle Şam'da can kaybına yol açan bombalı eylemleri olmuştur."

BM'nin dün yayınladığı bir diğer raporda da Suriye'deki çocuk ölümlerinin "dayanılmaz" boyutlara ulaştığı belirtilmişti.

Bu raporda her iki taraf da çocukları intihar bombacısı ve canlı kalkan olarak kullanmakla suçlanıyor.