ABD'den Suriyeli isyancılara askeri yardım

Amerika Birleşik Devletleri, Suriyeli muhaliflere doğrudan silah yardımında bulunacağı konusunda ilk kez açıklama yaptı.

Beyaz Saray sözcüsü, Suriye'de Beşar Esad güçlerinin kimyasal silah kullandığına dair yargıya varıldıktan sonra Başkan Barack Obama'nın bu kararı aldığını bildirdi.

Obama'nın milli güvenlik danışmanlarından Ben Rhodes, Obama'nın, Yüksek Askeri Konsey ve Suriye Muhalif Koalisyonu'na "askeri destek" de dahil olmak üzere yardımların arttırılması kararı verdiğini belirtti.

Rhodes, askeri yardımın ayrıntıları konusunda bilgi vermedi. Rhodes, "Hem kapsam hem de miktar olarak bugüne kadar verdiğimiz desteğin çok üzerinde olacak" demekle yetindi.

ABD daha önceki açıklamalarında kimyasal silah kullanımının "kırmızı çizgileri" aşmak anlamına geleceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Washington'un "net" açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Rasmussen, "Suriye rejimi, kimyasal silah kullanımı haberlerini BM'in araştırmasına acilen izin vermelidir" dedi.

Yardımın ayrıntıları açıklanmadı

Rhodes, artan destek ile Suriye muhaliflerinin siyasal ve askeri olarak etkinlik ve meşruluğunun da artmasını umduklarını ve ABD'nin, Yüksek Askeri Konsey başkanı General Salim İdris ile çalışma konusunda "rahat" olduğunu vurguladı.

Rhodes ayrıca, "El Nusra gibi daha radikal unsurları izole etmek hedeflenirken diğerleriyle birlikte çalışmanın önemi"nden söz etti.

New York Times gazetesi, ABD'nin hafif silahlar ve mühimmatın yanı sıra anti-tank silahlar da sağlayabileceği yönünde yetkililerin açıklama yaptığını bildiriyor.

Yetkililerin Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada ise ABD'nin Suriye'de sınırlı bir uçuşa yasak bölge kurulması ve bu bölgenin Ürdün'deki Amerikan ve müttefik uçaklarca gözetilmesi önerisinde bulunduğu ifade edildi.

BBC Beyrut muhabiri Jim Muir, Suriyeli muhaliflerin aylardır ABD'nin askeri yardım açıklamasını beklediklerini ifade etti.

Muir, çatışmalarda üstünlüğün rejim lehine döndüğünü, İngiltere ve Fransa'nın ise böyle bir gelişmeye izin verilmemesi konusunda ABD'yi sonunda ikna ettiğini belirtti.

'Esad güçleri kimyasal silah kullandı'

Beyaz Saray, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin, direnişçilere karşı 'küçük ölçüde' kimyasal silah kullandığını açıkladı.

Başkan Barack Obama'nın danışmanlarından Ben Rhodes, bu tür silahlar kullanılan farklı saldırılarda 100-150 kişinin öldüğünü tahmin ettiklerini belirtti.

Rhodes, niteliğini ve niceliğini açıklamamakla birlikte, Başkan Obama'nın, direnişçilere askerî destek sağlamaya karar verdiğini de söyledi.

Beyaz Saray'dan daha önce yapılan açıklamalarda, kimyasal silah kullanımının, 'kırmızı çizgilerin aşılması' olarak değerlendirileceği belirtilmişti.

Başkan Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, direnişçilerin de kimyasal silah kullandığına dair Amerika Birleşik Devletleri'nin elinde 'güvenilir' bir kanıt olmadığını söyledi.

Bu açıklama öncesinde Birleşmiş Milletler, Suriye’deki çatışmaların başlangıcından bu yana ölenlerin sayısının 93 bini geçtiğini açıklamıştı.

Ben Rhodes, Başkan Obama'nın, muhalif grup Suriye Yüksek Askerî Konseyi'ne, askerî yardım da dâhil olmak üzere desteğini arttırma kararı verdiğini söyledi.

"Başkan, kimyasal silahların kullanımı ya da bu silahların terörist gruplara temin edilmesinin 'kırmızı çizgilerin aşılması anlamına geleceğini' çok açık şekilde ifade etti" diyen Rhodes, "Amerikan istihbarat birimlerinin yaptığı değerlendirme sonucu, Esad rejiminin 'küçük ölçüde' kimyasal silah kullandığı kanaatine varılmıştır. Başkan kimyasal silah kullanımının hesapları değiştireceğini söylemişti ve bu hesaplar değişti" dedi.

İlgili haberler