ABD: Esad güçleri kimyasal silah kullandı

Amerika Birleşik Devletleri'nde Beyaz Saray, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin, direnişçilere karşı 'küçük ölçüde' kimyasal silah kullandığını açıkladı.

Başkan Barack Obama'nın danışmanlarından Ben Rhodes, bu tür silahlar kullanılan farklı saldırılarda 100-150 kişinin öldüğünü tahmin ettiklerini belirtti.

Rhodes, niteliğini ve niceliğini açıklamamakla birlikte, Başkan Obama'nın, direnişçilere askerî destek sağlamaya karar verdiğini de söyledi.

Beyaz Saray'dan daha önce yapılan açıklamalarda, kimyasal silah kullanımının, 'kırmızı çizgilerin aşılması' olarak değerlendirileceği belirtilmişti.

Başkan Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, direnişçilerin de kimyasal silah kullandığına dair Amerika Birleşik Devletleri'nin elinde 'güvenilir' bir kanıt olmadığını söyledi.

Bu açıklama öncesinde Birleşmiş Milletler, Suriye’deki çatışmaların başlangıcından bu yana ölenlerin sayısının 93 bini geçtiğini açıklamıştı.

Ben Rhodes, Başkan Obama'nın, muhalif grup Suriye Yüksek Askerî Konseyi'ne, askerî yardım da dâhil olmak üzere desteğini arttırma kararı verdiğini söyledi. Bu konuda ayrıntı vermeyi reddeden Rhodes, "Hem kapsam hem de miktar olarak bugüne kadar verdiğimiz desteğin çok üzerinde olacak" demekle yetindi.

"Başkan, kimyasal silahların kullanımı ya da bu silahların terörist gruplara temin edilmesinin 'kırmızı çizgilerin aşılması anlamına geleceğini' çok açık şekilde ifade etti" diyen Rhodes, "Amerikan istihbarat birimlerinin yaptığı değerlendirme sonucu, Esad rejiminin 'küçük ölçüde' kimyasal silah kullandığı kanaatine varılmıştır. Başkan kimyasal silah kullanımının hesapları değiştireceğini söylemişti ve bu hesaplar değişti" dedi.

Rhodes, bundan sonra atılacak adımlar konusundaki değerlendirmelerin devam ettiğini belirtti.

İlgili haberler