BBC Farsça çalışanlarının aileleri İran istihbaratının hedefi

BBC, İran'ı bugünkü cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde BBC Farsça'da çalışanların ailelerine yaptığı baskı nedeniyle kınadı.

BBC Farsça'da çalışan 15 kişinin ailelerine, akrabalarının BBC'de çalışmayı bırakmaları için baskı yapıldığını açıkladı.

Aile üyeleri, işlerini kaybedebilecekleri ve yurt dışına çıkışlarının yasaklanabileceği konusunda tehdit edilmiş.

Bu kişilere, akrabalarının BBC'de çalışmayı bırakmaması durumunda, Londra'daki hayatlarının da tehlikeye gireceğini söylenmiş.

İranlı yetkililer henüz konu ile ilgili bir açıklamada bulunmadılar.

BBC Dünya Servisi'nin yabancı dil bölümlerinden sorumlu yetkilisi Liliane Landor, "yalnızca son birkaç gün içinde, 15 kişinin aile üyelerine baskı yapıldığını" söyledi.

Landor, İran İstihbarat Bakanlığı yetkililerinin, BBC çalışanlarının ailelerini, işlerini ve emeklilik maaşlarını kaybedebilecekleri konusunda tehdit ettiklerini de belirtti.

Landor, ilk kez İngiltere'deki BBC Farsça çalışanlarının da tehdit edildiğini belirtti.

BBC Farsça'nın başındaki Sadeq Saba, kanalın "İran halkı için bağımsız ve alternatif bir haber kaynağı" olmaya devam edeceğini söyledi.

BBC, İran'daki izleyici sayısının da neredeyse iki katına çıkarak 11.8 milyona ulaştığını da aktardı.

BBC bunun İranlı izleyicilerin BBC yayınlarının kalitesine duydukları inancı gösterdiğini belirtiyor.

BBC'nin eleştirisi, İran'da milyonlarca seçmen, ülkenin yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gittiği güne rastladı.

Seçime katılmasına izin verilen altı aday da muhafazakâr kanattan.

Ancak adaylardan ülkenin eski nükleer baş müzakerecisi Hasan Ruhani, son günlerde reformculara verdiği ılımlı mesajlarla gündeme geldi.

İlgili haberler