Erdoğan'dan Gezi Parkı eylemcilerine ültimatom

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara mitinginde, Gezi Parkı'ndaki protestoculara ültimatom vererek "Yarın, İstanbul'da mitingimiz var. Taksim Meydanı boşaldı boşaldı, boşalmadığı takdirde artık bu ülkenin güvenlik güçleri orayı boşaltmayı bilir" dedi.

Ankara'nın Sincan ilçesindeki AK Parti mitinginde konuşan Erdoğan, Türkiye'deki Gezi Parkı protestolarının arkasında bir "ihanet şebekesinin" bulunduğunu öne sürdü ve yakında bu "şebekeyi" belgeleriyle tüm ülkeye tanıtacaklarını iddia etti.

Mitingi, "Sessiz çoğunluğun sesi" olarak niteleyen Erdoğan bunun aynı zamanda gelecek yıl Mart ayında yapılacak yerel seçim kampanyasının başlangıcı olduğunu söyledi, "yaşanan hukuksuzluğun hesabını" 8 ay sonra sandıkta soracaklarını kaydetti.

Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Gezi Parkı perdesinin gerisinde çok farklı hesaplar devreye sokuldu. Çok farklı oyunlar sahneye konuldu. Bu konuda ulusal medyanın bir kısmı yalan haberlerle, iftirayla, provokasyonla her türlü ilkesizliği sergiledi. Uluslararası medya aynı şekilde, her türlü iki yüzlülüğü sergiledi. Kimi siyasetçiler, fiilleriyle, söylemleriyle, eylemcilere para vererek, sokakta polisimize küfrederek, bir mezhep çatışması çıkarmak için her türlü tahriki yaptılar. Sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden yalan haberler yayılmak suretiyle akıl almaz provokasyonlar gerçekleştirildi..."

Erdoğan'ın konuşması sık sık "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganlarıyla kesildi.

'Dik dur eğilme ülkücüler seninle'

Mitingi canlı yayımlayan TRT, Sincan Meydanı'nın 200 bin kişilik olduğunu belirtti, ancak adını açıklamadığı yetkillere dayanarak meydana 600 bin kişinin geldiğini öne sürdü.

Mitingde, "Sen yanmazsan, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa" ve "Dik dur eğilme, ülkücüler seninle" yazılı pankartların yanında, MHP'nin simgesi olan üç hilalli bayrak açıldı.

Erdoğan, "MHP'li kardeşlerime teşekkür ediyorum, bu yürüyüşe verdikleri destek nedeniyle teşekkür ediyorum" dedi.

'Esed alçağı'

53 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırılarıyla ilgili olarak 4 kişinin tutuklandığını hatırlatan Erdoğan, bazı CHP milletvekillerinin Suriye gezisine gönderme yaparak, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun “konuşması gerektiğini” söyledi.

Erdoğan, “Reyhanlı saldırısını planlayan ve uygulayan, ayrıca başka saldırılara hazırlanan alçağın, CHP'li heyeti 2 kez Şam'a götüren, Esed alçağıyla görüştüren kişi olduğunu tespit ettik” iddiasında bulundu.

Polis müdahalesi

Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na asılan bayrak ve flamaların, "illegal örgütlere" ve "terör örgütlerine" ait "paçavralar" olduğunu söyleyen Erdoğan, "Hani ulusalcıydınız, niye bunlara göz yumdunuz?" diye çıkıştı.

Erdoğan, Dolmabahçe Camisi'nde içki içildiği iddiasını da tekrarladı.

Başbakan Erdoğan, polisin gösterilere müdahalesiyle ilgili olarak ise şöyle konuştu: “Polis su kullanır, polis biber gazı kullanır. AB muktesebatında bu böyledir, Amerika’da böyledir, Rusya’da böyledir, Çin’de böyledir. Hatta bazı ülkelerde kurşun sıkar. Benim polisim sabretti. Yeri geldi dayak yediler. Parke taşlarını attılar. 600’ü aşkın polisim yaralandı. Kimin polisi bu? Türk milletinin değil mi? Ey ulusalcılar, bu polise nasıl saldırdınız?”

'Orada durmanın bir anlamı yoktur'

Sözlerini, "Hiçbir sermaye grubu, hiçbir faiz lobisi bize geri adım attıramaz" diye sürdüren Erdoğan, "Biz bu yola Merhum Menderes, Özal, Erbakan gibi kefenimiz ile çıktık" dedi.

Erdoğan, Gezi Parkı’ndaki göstericilere şöyle seslendi: “Olay yargı süreci içerisindedir. Hâlâ orada durmanın bir anlamı yoktur. Bunun yanında, bir şey söyledim: Yargı, ne tür karar verir bilemem, lehte de karar verse, İstanbul kalkar halk oylalmasını yapar. Halk oylaması neticesinde halk eğer diyorsa ki ‘Ben o parkı korumak suretiyle bir şehir müzesi istiyorum’, o zaman biz halkımızın bu talebini yerine getiririz.”

Yarın İstanbul’da partisinin miting düzenleyeceğini hatırlatan Erdoğan, “Taksim Meydanı boşaldı boşaldı, boşalmadığı takdirde artık bu ülkenin güvenlik güçleri orayı boşaltmayı bilir" diye konuştu.

Görüştüğü protestocu temsilcilerinin, referandumun gündeme gelmesini olumlu karşıladığını savunan Erdoğan, buna rağmen parkın boşaltılmadığına işaret ederek, "Bu devlet sizin oyuncağınız değil. Kusura bakmasınlar” dedi.

İlgili haberler