Gezi Parkı polis müdahalesi ile boşaltıldı

Gezi Parkı'na polis müdahalesi

İstanbul polisi, Cumartesi günü hava kararırken, göstericilerin 18 gündür mesken tuttuğu Gezi Parkı'na müdahalede bulunarak çadırları söktü.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Ankara'nın Sincan ilçesindeki mitingde göstericilere dağılmaları çağrısı yapmasından birkaç saat sonra, çevik kuvvet polisleri, Taksim Meydanı'nda ve Gezi Parkı'nda uyarı anonslarının ardından TOMA'lar ile tazyikli su sıkmaya başladı.

Meydandaki kitlenin büyük bölümünün parkın içine ve Elmadağ yönüne doğru çekilmesinin ardından, polisler parkın içine girdi.

Uluslararası ajansların yayınlarında, polisin kullandığı göz yaşartıcı gaz nedeniyle, özellikle parkın Divan Oteli tarafının yoğun duman altında kaldığı görüldü.

İstanbul Valiliği'nin açıklamasına göre, polis müdahalesinin ilk 2 saati içinde hastanelere 29 yaralı başvurdu.

Polis Divan Otel'e girmeye çalışıyor

Polis müdahalesi TSİ 20:50 civarında başladı. Müdahalenin başlamasından kısa süre sonra, Gezi Parkı içindeki bir polis yetkilisinin, 112 acil müdahale ekibi çağrısı yaptığı duyuldu.

Müdahalenin başlamasından yaklaşık 1 saat sonra, iş makinaları da parkın içine girdi ve belediye işçileri, göstericilerin çadırlarını ve diğer düzeneklerini kaldırmaya başladı.

Polisin Gezi Parkı'ndaki çadırları sökme çabaları sürerken, yüzlerce kişi Divan Otel, Harbiye ve Maçka yönüne ilerledi.

Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişinin sığındığı Divan Otel'deki yaralılar ambulanslarla hastaneye götürüldü.

Polisin Divan Otel içine girmesi göstericiler tarafından engellenmeye çalışılıyor.

BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'nun bildirdiğine göre, İstiklal Caddesi'nde toplanan kitleyle polis karşı karşıya geldi. İstiklal Caddesi'ni boşaltmaya çabalayan polis, İstiklal Caddesi boyunca ilerliyor.

Tarlabaşı ve Sıraselviler'de de polis, toplanan grupları tazyikli su ve gözyaşartıcı gazla dağıtıyor.

Harbiye yönüne çekilen göstericilerin ise Osmanbey'e kadar gerilediği belirtiliyor.

TSİ 23:50 itibariyle diğer bazı gelişmeler şöyle:

  • İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu: Genel olarak Taksim ve çevresinde sükûnetin muhafaza edildiğini ama bazı noktalarda tekrar toplanan gruplarla emniyet güçlerimiz arasında ufak çatışmalar olduğunu ifade etmek isterim. Önümüzdeki 1-2 saat içinde çok daha rahat bir seviyeye ulaşacağını değerlendirmekteyiz.
  • Cihangir'den BBC Türkçe'ye açıklama yapan bir semt sakini: Burada toplanan kalabalığı gören polisler TOMA'yla Firuzağa Meydanı'na indi. 20-30 tane gaz bombası ve ara sokaklara ses bombaları attılar. Camlarda sloganlar yazılı olan evlerin içine flaş tuttular. Polis gidince semt halkı yine toplanıp Sıraselviler Caddesi'nden yukarı yürümeye başladı.
  • Kadıköy'den yola çıkan binlerce kişi, Boğaziçi Köprüsü'ne ulaşmak üzere.
  • Okmeydanı ve Nurtepe'den kalabalık bir kitlenin Şişli'ye ulaştığı belirtiliyor. Gazeteci Şenay Aydemir, Pangaltı'da binlerce kişinin toplandığını aktarıyor.
  • Gazi Mahallesi, Sarıgazi, İkitelli gibi birçok semtte de gösteriler düzenlendiği haberleri geliyor.
  • Ankara'da bir grup CHP'li milletvekili, Kennedy Caddesi üzerinde oturma eylemi başlattı.
  • İzmir'de Basmane Meydanı'nda gösteri düzenleniyor.

Aileler parktaydı

Gezi Parkı'nda Cumartesi günü yapılan ilk açıklamada, çeşitli örgüt ve gruplara ait çadırların sökülüp pankartların indirileceği, "Taksim Dayanışması" çatısı altında parkta kalınmaya devam edileceği belirtilmişti.

Bu açıklamanın ardından parkta temizlik başlarken, çocuklu ailelerin aralarında olduğu binlerce kişi parkı ziyaret etmeye başlamıştı.

Başbakan Erdoğan'ın Ankara'daki açıklamalarının ardından, "Taksim Dayanışması" ikinci bir açıklama yaparak, Gezi Parkı'nın terk edilmeyeceğini ve ilan ettikleri taleplerde ısrarcı olduklarını duyurdu.

Sosyal medyada ise Pazar günü Taksim'de toplanması için çağrılar yayıldı.

Bu çağrıların yoğunlaştığı sırada, Taksim Meydanı'nda polis müdahalesi başladı.

İlgili haberler