Polis Gezi Parkı'nda çadırları söküyor

İstanbul polisi, Cumartesi günü hava kararırken, Gezi Parkı'nı mesken tutan protestocularla Taksim Meydanı'da toplanan vatandaşlara dağılmaları için çağrılar yaptıktan sonra müdahaleye başladı.

Polisin uyarıları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Ankara'nın Sincan ilçesindeki mitingde, göstericilere dağılmaları çağrısı yapmasından birkaç saat sonra başladı.

Erdoğan'ın bu açıklmaasının ardından, çok sayıda kitle örgütünü ve siyasi partiyi çatısı altında barındıran "Taksim Dayanışması" grubu, Gezi Park'nı terk etmeyeceklerini ve taleplerinde ısrarlı olduklarını duyurdu.

Polis, göstericilere yapılan çağrıların ardından, meydandaki kalabalığa TOMA'lar ile su sıkmaya başladı.

Meydandaki kitlenin büyük bölümü, parkın içine ve Elmadağ yönüne doğru çekildi.

Polis çadırları söküyor

Uluslararası ajansların yayınlarında, polislerin birkaç farklı yönden Gezi Parkı'na girdikleri ve parkın içinden göz yaşartıcı gaz dumanı yükseldiği görüldü.

Polis anonslarında, Gezi Parkı içinden 112 acil müdahale ekibi istendiği duyuldu.

Polis müdahalesinin başlamasından yaklaşık 1 saat sonra, iş makinaları da parkın içine girdi.

Polisin Gezi Parkı'ndaki çadırları sökme çabaları sürerken, yüzlerce kişi Divan Otel, Harbiye ve Maçka yönüne ilerledi.

Gezi Parkı ile Talimhane arasında bir ateş yandığı görüntülere yansıdı.

BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'nun bildirdiğine göre, İstiklal Caddesi'nde toplanan kitleyle polis karşı karşıya. Polis, meydana geçilmesine izin vermiyor.

Tarlabaşı ve Sıraselviler'den de çatışma haberleri geliyor.

Aileler parktaydı

Gezi Parkı'nda Cumartesi günü yapılan ilk açıklamada, çeşitli örgüt ve gruplara ait çadırların sökülüp pankartların indirileceği, Taksim Dayanışması çatısı altında parkta kalınmaya devam edileceği belirtilmişti.

Bu açıklamanın ardından parkta temizlik başlarken, çocuklu ailelerin aralarında olduğu binlerce kişi parkı ziyaret etmeye başlamıştı.

İlgili haberler