Putin yüzüğü 'cebine atmadı'

Rusya lideri Vladimir Putin'in sözcüsü, Putin'in sekiz yıl önce Amerikalı bir iş adamının ziyareti sırasında 25 bin dolarlık bir yüzüğü yanlışlıkla cebine attığı iddialarını reddetti.

New England Patriots Amerikan futbolu takımının sahibi Robert Kraft'ın, St. Petersburg'a ziyareti sırasında elmas yüzüğü Putin'e gösterdiğini söylediği belirtiliyor.

New York Post'un haberine göre Kraft, "Yüzüğü geri almak için elimi uzattım, ama o cebine attı." dedi.

Ancak bir Kremlin sözcüsü yüzüğün hediye olduğunu vurguladı.

Amerikan Futbol Ligi finali Superbowl'u kazanan New England Patriots takımına dağıtılan 70 yüzükten biri olan bu yüzük, Kraft'a Şubat 2005'te, Rusya ziyaretinden beş ay önce verilmişti.

'Artık bir hediye'

New York Post'un haberine göre Kraft geçen hafta New York'ta yaptığı bir konuşmada, yüzüğü geri almak istediğini, ama Beyaz Saray'ın yüzüğün artık bir hediye olarak görülmesi tavsiyesinde bulunduğunu anlattı.

Habere göre Kraft, "Yüzüğü çıkardım ve Putin'e gösterdim, taktı ve 'Bununla birini öldürebilirim' dedi." diye konuştu.

Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov ise kendisinin de Kraft'ın yüzüğü Putin'e hediye edişini gördüğünü, yüzük nedeniyle baskı altına alındığı iddialarının 'psikanalistlerin ayrıntısıyla ele alması gereken' bir konu olduğunu vurguladı.

Sözcü "Beyefendi kaybından dolayı bu kadar acı çekiyorsa, cumhurbaşkanı kendisine o parayla alacağı herhangi bir yüzüğü göndermeye hazır." dedi.

Kraft Grubu'nun bir sözcüsü de Robert Kraft'ın yüzüğün Putin'de kalmasından memnun olduğunu ve bir toplantıda katılımcıları güldürmek için anısını anlattığını söyledi.