Ruhani: Dünya ile yapıcı ilişki içinde olacağız

Hasan Ruhani

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Hasan Ruhani kuracağı hükümetin dünya ülkeleriyle yapıcı bir ilişki içinde olacağını söyledi.

Seçimden bu yana ilk basın toplantısını düzenleyen Ruhani, İranlılara "ılımlı çizgiyi seçtikleri için" teşekkür etti.

Ruhani "tutkulu genç İranlıları selamladığını" belirtti ve seçim öncesinde verdiği sözleri unutmayacağını söyledi.

İran siyasetinin eski isimlerinden biri olan Ruhani, Cuma günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 50'den fazlasını kazanmıştı.

İran'da cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlı. Temel siyasi kararlar, dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından alınıyor.

Başkent Tahran'da, kalabalık bir topluluğa konuşan ve birçok konuya değinen Ruhani, "Nükleer programımız tamamiyle şeffaftır" dedi ve daha şeffaf davranarak tüm dünyaya, İran İslam Cumhuriyeti'nin attığı adımların tamamıyla uluslararası anlaşmalar çerçevesinde olduğunu açıkça göstereceklerini kaydetti.

Ruhani, bununla birlikte, İran'a nükleer programı dolayısıyla uygulanan yaptırımları "haksızlık" olarak niteledi ve yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almayacağını duyurdu.

BM nükleer denetçileri geçen ay İran'ın Natanz tesislerine yüzlerce yeni santrifüj yerleştirdiğini açıklamıştı.

Bu arada Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İran'ın nükleer programının olası askeri boyutları konusunda yeniden kaygılarını dile getirdi; bununla birlikte en hassas konu olan uranyumun zenginleştirilmesi konusunda fazla bir faaliyet gözlenmediğini belirtti.

İlgili haberler