Üç ilde Gezi Parkı baskınları

Gezi Parkı eylemcileri

Türkiye'de polis bu sabah Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Atılım gazetesi ve Etkin Haber Ajansı bürolarına düzenlediği baskınlarda en az 85 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınlanlar arasında, Gezi Parkı gösterilerinde yer alan kişiler de bulunuyor.

Operasyonların odağında yasadışı Marksist Leninist Komünist Parti'nin (MLKP) olduğu belirtiliyor.

Gösteriler sırasında gözaltına alınan onlarca kişininse bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Güler açıkladı

Polisin düzenlediği operasyonla ilgili olarak TBMM'de açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul'da 62, Ankara'da 23 kişinin gözaltına alındığını, 3 kişininse arandığını belirtti.

MLKP üyelerinin çoğunun Gezi Parkı eylemlerine katıldığını iddia eden Güler, operasyonda çelik bilyeler, molotof kokteylleri ve sis bombalarının ele geçirildiğini söyledi.

Güler'in açıklamasına göre, gözaltına alınan kişilere kamu malına zarar vermeş, şiddet eylemi gerçekleştirme, halkı suç işlemeye teşvik etme gibi suçlamalar yöneltiliyor.

İnternet erişimine herhangi bir kısıtlama getirilmesinin gündemde olmadığını ifade eden İçişleri Bakanı, "Terör örgütleri bunu halkı suç işlemeye, galeyana getirmeye yönelik kullanabiliyor. Bazı marjinal gruplar kimliklerini gizlemek suretiyle bunu yapmaya çalışıyorlar. Bunun önlenmesi gerekiyor" dedi.

Muammer Güler, kişilerin ve resmi makamların internet sitelerine girilip bilgilerin deşifre edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, "Siber suçlar artık evrensel boyuta geldi. Bu suçlara yönelik düzenleme için çalışma yapılıyor. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın, kimklik verilerinin korunmasına ilişkin çalışması var" diye konuştu.

Güler, bütün illerde sosyal medya üzerinden "halkı galeyana getirmek" ve "suç işlemeye teşvik" amaçlı mesajlar yayanların tespit edilmesi için çalışma yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Ev ve bürolara baskınlar

Anadolu Ajansı; İstanbul, Ankara ve Kocaeli'ndeki operasyonların yasadışı MLKP ile yasal ESP üyelerine yönelik bir yıldır sürdürülen takibe dayandığı belirtildi.

Polisin ESP'nin birçok ilçe örgütü binasında belgelere el koyduğu, Atılım gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu ile Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar'ın evlerine de baskın düzenlendiği ifade ediliyor.

Etkin Haber Ajansı Haber Müdürü Derya Okatan ile editör Arzu Demir'in, ajans bürosundaki aramalar sırasında içeride tutulduğu kaydedildi.

BDP'li İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Twitter mesajında, Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu Üyesi Alp Altınörs'ün evinin sabah 05:00'te basıldığını duyurdu.

70 civarında kişinin gözaltına alındığını belirten Önder "Alp'in yoksul evinde faiz lobisi ile alakalı çıkan tek şey borç dekontları. Polisler onun yerine kitap notlarını aldılar." diye yazdı.

Savcılığa çıkarılıyorlar

Taksim Gezi Parkı gösterileriyle ilgili olarak İstanbul'da gözaltına alınanlardan 91 kişinin, Çağlayan'daki İstanbul Adliye Sarayı'na götürüldüğü belirtiliyor.

Savcılık sorgusu için dün adliyeye getirilen 42 kişiden 7'sinin tutuklama talebiyle nöbetçe mahkemeye sevk edildiği, 35 kişininse serbest bırakıldığı açıklandı.

İstanbul ve Ankara baroları, hafta sonunda gözaltına alınan kişi sayısının 500'e yakın olduğunu duyurmuştu.

İlgili haberler