Türkiye'yle Almanya arasında 'Gezi müdahalesi' krizi

Türkiye'de polisin Gezi protestoları eylemcilerine yönelik tavrı Türkiye ile Almanya arasında diplomatik krize neden oldu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Angela Merkel'in polisin Gezi protestolarıyla ilgili tavrını eleştiren sözlerine tepki gösteren Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın açıklamalarının ardından Berlin Büyükelçisi'ni 'izahat vermesi' için bakanlığa çağırdı.

Merkel, Pazartesi günü hükümetin göstericilere yönelik yaklaşımı eleştirerek, polisin müdahalelerinin ''çok fazla sert'' olduğunu söylemişti.

Almanya Perşembe günü Hollanda'yla birlikte Türkiye ile AB müzakerelerinde açılması beklenen 'Bölgesel Politikalar' başlığıyla ilgili müzakeleri engellemişti.

AB Başmüzakerecisi, Devlet Bakanı Egemen Bağış ise, Merkel'in sözlerini 'iç siyaset malzemesi aramak' olarak değerlendirmiş, ''Daha evvel bu malzemeyi (Türkiye'yi) kullanmaya kalkan Sarkozy'nin (seçim kaybeden eski Fransa Cumhurbaşkanı) başına ne geldiğini Sayın Merkel de eğer yakından takip eder, bir kez daha gözden geçirirse, Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını kendisi de görür'' dedi.

Bağış ayrıca ''Benim, kendisine dostça bir tavsiyem var; eminim, Türkiye'de faaliyet gösteren 4 bin Alman firmasının da aynı hassasiyeti vardır, Almanya'da yaşayan ve birçoğu seçmen olan 3.5 milyonluk vatandaş ve soydaş kardeşimizin de aynı konuda hassasiyeti vardır. Türkiye, iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir" görüşünü dile getirmişti.

Bu açıklama Almanya'da tepki yarattı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andreas Peschke, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde yeni başlıklar açılmasına geçit verilmemesinin Alman Başbakan Angela Merkel'in "seçim kampanyasına" bağlanmasının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Alman sözcü, "Bu sözler burada büyük kuşku uyandırdı. Pozisyonumuzu fazlasıyla belli edeceğiz" diye konuştu.

Ardından da Berlin'deki Türkiye Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Dışişleri'ne çağrıldı.

İlgili haberler