Lübnan'da çatışma: 16 asker öldü

Lübnan ordusu ile İslamcı militanlar arasında çatışma çıktı

Lübnan'ın liman kenti Sayda'da (Sidon) Lübnan ordusu ve Sünni militanlar arasında çıkan çatışmada en az 16 Lübnan askeri öldü.

Lübnan ordusu, çatışmanın Pazar günü radikal bir Sünni din adamının taraftarlarının bir kontrol noktasına ateş açmasıyla başladığını belirtiyor.

Lübnan medyasındaki haberlere göre, ordu güçleriyle etrafını çevirmek istedikleri militanlar arasındaki çatışmalar gece boyunca devam etti.

Lübnan'daki mezhep gerilimi, Şii Lübnanlıların desteğine sahip Hizbullah hareketinin Suriye'deki iç savaşta hükümete destek vermesinin ardından tırmanışta.

Görgü tanıkları, başkent Beyrut'un 40 kilometre güneyindeki Sayda'da duyulan makineli tüfek ve roket seslerinin kentte panik yarattığını belirtiyor.

Kentin bazı bölgelerinden dumanların yükseldiği, kentin merkezine de bir top mermisi düştüğü belirtiliyor.

Çatışmadan en çok etkilenen Abra ve Hilaliya mahallerindeki halk, yetkililerden kendilerini daha güvenli yerlere nakletmelerini istedi.

Lübnan Ordusu, şiddetten sertlik yanlısı Sünni din adamı Şeyh Ahmed Asir'in taraftarlarını sorumlu tuttu.

Bölgedeki gazeteciler, geçen hafta Sünni ve Şii militanların geçen haftaki çatışmasından sonra Sayda'nın bıçak sırtında olduğunu belirtiyor.

Beyrut'taki BBC muhabiri Kevin Connolly, son olayların Suriye'deki gelişmelerin 20 yıl önce iç savaştan çıkan Lübnan'ı nasıl etkilediğini gösterdiğini söylüyor.

Lübnanlı yetkililer, Suriye'deki isyancıları destekleyen Sünni militanlar ile Suriye rejimini destekleyen Şii milisler arasında çatışmalar çıkmaması için çaba gösteriyor.

Son çatışmaların, Şeyh Ahmed Asir'in taraftarlarından birinin ruhsatsız silah taşıdığı için tutuklanması üzerine başladığı aktarılıyor.

Selefi Müslümanlığı benimseyen Asir taraftarları ise söz konusu kişinin dövüldüğünü ve daha sonra serbest bırakıldığını iddia ediyor.

İlgili haberler