Şincan'daki olaylarda ölü sayısı 35'e çıktı

Çin'in Sincan eyaletlerinde şiddet olayları yaşanıyor

Çin'in Şincan eyaletinde çıkan şiddet olaylarında ölü sayısının 27'den 35'e çıktığı açıklandı.

Çin resmî haber ajansı Şinhua'nın haberine göre, son olaylar ise bıçaklı bir grup saldırganın karakollara ve bir kamu binasına saldırmasıyla başladı.

Bu saldırılarda 24 kişinin öldüğü bildirildi.

Güvenlik görevlilerinin, polis araçlarını yakan saldırganlara ateş açarak karşılık verdiği olaylarda 11 saldırganın öldüğü, dördününde yakalandığı belirtildi.

Şincan'da Müslüman Uygurlar ile Han Çinlileri arasında dönem dönem etnik gerginlikler yaşanıyor.

Uygur-Han gerginliği

Eyalet başkenti Urumçi'nin 200 kilometre kadar güneydoğusunda bulunan Turban bölgesinde meydana gelen olaylarla ilgili haberleri doğrulatmak basına uygulanan sıkı kontrol nedeniyle oldukça güç.

Kaşgar kentinde Nisan ayında meydana gelen olaylarda 21 kişi ölmüş, yetkililer evlerde silah araması yapılırken "teröristler" ile çatışma çıktığını açıklamıştı.

Yerel kaynaklar ise olayların çıkış sebebi olarak, yetkililerin Müslüman erkekleri sakalını kesmeye, kadınları örtülerini çıkarmaya zorlamalarını göstermişti.

Çin genelindeki en büyük etnik grubu oluşturan Hanlar ile Uygur Türkleri arasında 2009'da yaşanan çatışmalarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti.

Uygurlar, geleneksel memleketleri olan Sincan eyaletinde nüfusun yaklaşık % 45'ini oluşturuyor. Bunun sebebi olarak, Pekin hükümetinin bölgeye Hanları nakletmesini gösteriyorlar.

Bölgede Tatar, Kazak ve Hui gibi diğer etnik kökenlerden vatandaşlar da yaşıyor.

Çin yönetimi ise bölgedeki karışıklıklardan, özerklik talep eden İslamcıları sorumlu tutuyor.

İlgili haberler