ABD'de eşcinsel çifte yeşil kart başvurusu izni

Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin eşcinsel evlilikleri anayasaya aykırı bulmayan kararının ardından, Göçmen Dairesi eşcinsel bir çifte sürekli oturma ve çalışma izni için başvuru yapma hakkı tanıdı.

Amerilalı yetkililer, bu iznin 'bir ilk' olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak, yine de karar Yüksek Mahkeme'nin eşcinsel evlilikler hakkındaki tarihi olarak görülen kararına ABD vize politikasının ne kadar hızlı ayak uydurduğunun bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, bu başvurunun kabul edilmesi durumunda New York'ta ABD vatandaşı Julian Marsh ile evlenen Bulgaristan vatandaşı Traian Popov'un, evlilik bağı üzerinden göçmen statüsüne ve kalıcı oturma iznine sahip olabileceği belirtiliyor. Ancak çiftin eşcinsel birliktelikleri yaşadıkları Florida eyaletinde hâlâ yasal değil.

Geçtiğimiz hafta Yüksek Mahkeme eşcinsel birlikteliklerin taraflarının birbirleri üzerinden sosyal haklara sahip olabilmelerinin önündeki engelleri kaldırmıştı. Bu yardımlar vergi, sağlık, emeklilik ve aile hekimleri gibi sosyal yardım politikalarını içeriyor. Ancak hukuçular, 1996 yılında çıkarılan ve evlilik kurumunu korumayı amaçladığı belirtilen bir yasanın hâlâ eşcinsel evliliklere yönelik ayrımcılık uyguladığını ifade ediyorlar.

'İkinci sınıf vatandaş'

Marsh ve Popov çifti, Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi'ne başvurularından iki gün sonra, yeşil kart başvurularının incelenmeye alındığını öğrendiler. Bulgaristanlı Popov öğrenci vizesiyle Birleşik Devletler'de kalabiliyor, ancak üniversiteden mezun olması durumunda ülkeden ayrılması gerekiyordu.

Julian Marsh Associated Press Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Florida'nın hâlâ birlikteliklerini tanımıyor olmasının büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Eyalette yaşamak istediklerini kaydeden Marsh Florida'nın bu tavrın nedeniyle kendilerini ikinci sınıf, istenmeyen vatandaş olarak hissettiklerini söyledi

Göçmenlerle çalışan Göçmenlik Eşitliği örgütünün aktardığına göre Amerika Birleşik Devletleri'nde eşlerden birinin Amerikan vatandaşı olduğu 36 bin eşcinsel çift var.

İlgili haberler