Mursi: Sorumluluklarımı sürdüreceğim

Mısır'da meydanları dolduran muhalefet hareketinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye görevi bırakması için tanıdığı süre dolmuş, ordunun 48 saatlik ültimatomunun süresinin dolmasınaysa az bir süre kalmışken Mursi, televizyon ekranlarından bir konuşma gerçekleştirdi.

Muhammed Mursi konuşmasında, seçimlerle iktidara gelen biri olarak kendisine demokratik yollarla verilen sorumluluklarını sürdüreceğini söyledi.

Yaklaşık 40 dakika süren konuşması sırasında Mursi; özgür, şeffaf ve demokratik bir şekilde yapılan seçimlerle iktidara geldiğinin altını çizdi.

Mısır Cumhurbaşkanı, seçimle iktidara gelen biri olarak sorumluluklarının bulunduğunu ve bu sorumlulukları omuzlamaya devam edeceğini belirtti.

İktidardaki ilk yılının zor olduğunu kabul ettiğini belirten Mursi, 'eski rejimin yozlaşmış kalıntılarının varlığını sürdürdüğünü' söyledi.

2011 devriminin amaçlarına ulaşacağını söyleyen Mursi Mısır halkına, “Devriminizi satın almalarına izin vermeyin” çağrısı yaptı.

Anayasal meşruiyetin alternatifi olmadığını belirten Mursi Mısırlıları, askere, polise ve birbirlerine saldırmamaya çağırdı.

Diyalog için hazır olduğun belirten Mursi, "Kapımız diyalog için açıktır. Bütün önerileri masada konuşulabiliriz ancak meşruiyetin alternatifi yoktur" diye konuştu.

Mursi son protestolarda gençlerin öfkesinden yararlanmak isteyenler olduğunu da belirtti.

"Meşruiyeti korumak için canımı veririm" diye konuşan Mursi konuşmasını görevinin başında olacağını belirterek sonlandırdı.

Sokaklarda eylemler sürüyor

Derin bir siyasi kriz içindeki Mısır'da birçok kentte sokak gösterileri gündüz olduğu gibi gece de devam ediyor.

Muhalifler ve Mursi'nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler taraftarları da başkent sokaklarını mesken tutmayı sürdürüyor.

Tahrir Meydanı'nda da onbinlerce kişi eylemlerini sürdürüyor.

Mısır'da meydanları dolduran muhalefet hareketinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye görevi bırakması için tanıdığı süre dolmuş durumda.

Ordunun siyasilere krize çözüm bulmaları için verdiği 48 saatlik ültimatomun süresi ise Çarşamba günü öğleden sonra dolacak.

Kabinede istifalar

Öta yandan Cumhurbaşkanı Mursi üzerindeki baskı, kabinesinden 6 bakanın istifasıyla daha da artmış durumda. İstifasını sunanlar arasında Dışişleri Bakanı Kâmil Amr da var.

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet sözcülerinin de istifalarını sundukları belirtiliyor.

BM insan hakları temsilcisi Navi Pillay, Mursi'ye yaptığı çağrıda, "ciddi bir ulusal diyalog" başlatılmasını istedi. Pillay, "demokratik işleyişi" zedeleyecek hiçbir harekete bulunulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu arada, Mısır'ın en üst düzey temyiz mahkemesi, Mursi tarafından atanan başsavcının görevden alınmasını onayladı.

'Temerrüd' hareketinin verdiği ültimatom süresi yaklaşırken, binlerce muhalif yine başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda toplandı.

"Halk rejimi yıktı" sloganları atan kalabalık, meydanın üzerinden askeri helikopterlerin uçuşunu sevinçle karşıladı.

İtihhadiye ve Kuba bölgelerindeki cumhurbaşkanlığı saraylarının önünde de muhalif eylemcilerin toplandığı belirtiliyor.

İlgili haberler