Mısır krizi: Mursi'yle ordu yine restleşti

Mısır'da ordunun verdiği ültimatomun süresinin dolmasına kısa bir süre kala, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 'canımı vermeye hazırım' çıkışına ordudan benzer bir yanıt geldi.

Mısır Ordusu, ülkeyi 'her tür terörist, radikal ve ahmağa karşı' savunacaklarını duyurdu.

Reuters haber ajansı, ordudan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, askeri konseyin ültimatom süresinin dolmasına saatler kala 'olağanüstü toplantı' düzenlediğini aktardı.

Mursi dün akşam televizyonlarda yayımlana açıklamasında ülkenin meşru lideri olduğunu savundu ve istifa taleplerini kabul ederek 'şiddete ve zorbalığa' boyun eğeyeceğini vurguladı.

Mursi, anayasal meşruiyeti savunmak için canını vereceğini söyledi ve kendisine karşı yapılan protestolardanm yolsuzluğu ve Hüsnü Mübarek rejiminin kalıntılarını suçladı.

Ordu'nun krizin çözümü için siyasilere verdiği süre bugün Türkiye saatiyle 17:30'da dolacak.

Mısır Ordusu'nun Facebook'taki sayfasında yayımlanan 'Son saatler' başlıklı açıklamada, 'Allah'a yemin ederiz ki, Mısır'ı ve halkını korumak için, onlaı her tür terörist, radikal ve ahmağa karşı savunmak için kanımızı dökmeye hazırız' denildi.

Sürenin dolmasına saatler kala, hem muhalifler, hem de Mursi yanlılarının meydanlardaki gösterileriyse sürüyor

Bu arada olaylardaki ölü sayısı da artıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre dün Kahire Üniversitesi yakınlarında Mursi yandaşlarıyla, güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 16 kişi ölürken, 200'den fazla kişi de yaralandı.

Sokaklarda eylemler sürüyor

Derin bir siyasi kriz içindeki Mısır'da birçok kentte sokak gösterileri gece gündüz demeden devam ediyor.

Muhalifler ve Mursi'nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler taraftarları da başkent sokaklarını mesken tutmayı sürdürüyor.

BBC'ye konuşan Mursi yanlısı bazı göstericiler, ölümü dahi göze aldıklarını ve Mursi'yi yalnız bırakmayacaklarını söylüyorlar.

Mısır'da meydanları dolduran muhalefet hareketinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye görevi bırakması için tanıdığı süreyse dolmuş durumda.

Kabinede istifalar

Öta yandan Cumhurbaşkanı Mursi üzerindeki baskı, kabinesinden 6 bakanın istifasıyla daha da artmış durumda.

İstifasını sunanlar arasında Dışişleri Bakanı Kâmil Amr da var.

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet sözcüleri de istifa etti.

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Mursi'ye yaptığı çağrıda, "ciddi bir ulusal diyalog" başlatılmasını istedi. Pillay, "demokratik işleyişi" zedeleyecek hiçbir harekete bulunulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mısır'ın en üst düzey temyiz mahkemesi de, Mursi tarafından atanan başsavcının görevden alınmasını onayladı.

İlgili haberler