Hague: Askeri müdahaleyi desteklemiyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Mısır’da ordunun Muhammed Mursi’nin iktidarına son vermesine ilişkin açıklamasında “askeri müdahaleyi desteklemiyoruz” dedi.

BBC Radio 4 sunucusu John Humphrys’e konuşan Hague, “Eğer bir cumhurbaşkanın görevine böyle son verilebiliyorsa, ileride bir başka cumhurbaşkanı da aynı şekilde görevden alınabilir. Demokratik sistemlerde, sorunların çözümü için yapılan askeri müdahaleleri desteklemiyoruz” diye konuştu.

Humphrys’in “Mısır’daki askeri yönetimi tanıyor musunuz” sorusuna Hague, biz “hükümetleri değil, devletleri tanırız. Mısır’ın idaresinde de yetki kimdeyse onunla çalışırız” cevabını verdi.

Hague, “Kuzey Afrika’da son yıllarda gördüğümüz otokrat rejimler istikrar getirmedi çünkü siyasi özgülük ve vatandaşlar için siyasi özgürlük sağlamadı … istikrar demokratik kurumlardan gelir” yorumunu yaptı.

Mısır’da ‘sivil yönetim görmek istediklerini’ belirten İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ordunun açıklamasından kısa bir süre sonra yaptığı yazılı açıklamada da taraflara ‘itidal çağrısında’ bulunmuştu.

Obama: Endişeliyiz

ABD Başkanı Barack Obama da, "Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin Cumhurbaşkanı Mursi'yi görevden alması kararından endişe duyuyoruz" dedi.

Obama, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Mısır ordusuna, kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye ve Mursi ve destekçilerine yönelik keyif tututlamalandan kaçınmaya çağırıyorum."