Taksim: Protestoculara müdahale edildi

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul'da polis Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Gezi Parkı'na yürümeye çalışan kalabalığa basınçlı su ve biber gazıyla müdahale etti.

İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu, yeniden düzenlenen Gezi Parkı'yla ilgili açıklamasında izinsiz gösterilere müsamaha etmeyeceklerini söylemişti.

Vali Gezi Parkı'nın açılışının Pazar ya da Pazartesi günü yapılacağını açıklamıştı.

Taksim Dayanışması ise dün keyfi bir tutumla halkın parka girmesinin engellendiğini söylerek bugün için toplanma çağrısı yaptı.

Açıklamada, "Gezi Parkı’nı halka kapatanlara, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nı kimliksizleştirme, insansızlaştırma ve betonlaştırma planlarının iptaline yönelik mahkeme kararını elden tebliğ etmeye, parkı yeniden gerçek sahiplerine yani herkese açmaya gidiyoruz" dendi.

Bu çağrının ardından öğleden sonra polis Taksim Meydanı'nda önlemlerini artırdı. Polisin Cumhuriyet anıtı ve İstiklal Caddesi girişinde önlem aldığı görüldü.

Saat 18.00 sıralarında bir grup su tabancası pet şişelerle su savaşı yapmaya başladı. Polis, kalabalığı çember içine alarak meydanın dışına çıkardı.

Bu sırada polis, Galatasaray Lisesi yönünden meydana çıkmaya çalışan ve "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atan bir gruba basınçlı suyla müdahale etti.

Polis, İstiklal Caddesi'nin girişinden Gezi Parkı'na kadar 10'ar metre aralıklarla barikat kurdu.

Ara sokaklardaki kovalamaca sırasında polisin biber gazı kullandığı belirtildi.

Biber gazından etkilenenler arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de var.

Sıraselviler, Cihangir ve Asmalımescit civarındaki sokaklara göstericilerle polis sık sık karşı karşıya geliyor.

Çok sayıda protestocunun gözaltına alındığı belirtiliyor. Ancak bu konuda henüz resmi açıklama yapılmadı.

Güler: Polisimiz izin vermiyor, gayet doğal

İçişleri Bakanı Muammer Güler, polisin müdahalesini değerlendirirken, "Kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü olursa TOMA'sıyla da polisiyle her türlü araç ve gereçle tabii ki oradayız. Şu anda İstanbul'da tekrar kanunsuz gösteri için arayışlar, zorlamalar var. Polisimiz de buna izin vermiyor. Gayet doğal" dedi.

Eli palalı kişiler

Bu arada, müdahale sırasında Taksim Talimhane bölgesinde çekildiği belirtilen ancak gerçekliği doğrulanamayan bir görüntü kaydında, elinde pala ve sopalar bulunan bir grup kaçan kalabalığa saldırıyor. Sosyal medyada kısa sürede yayılan görüntülerde bu kişilerden biri bir kadına vururken görülüyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Twitter'deki açıklamasında "Taksim'de izinsiz gösteri sonrasında çıkan olaylara karışan eli satırlı ve sopalı iki kişi yakalanarak gözaltına alındı, işlemi yapılmaktadır. Bu tür saldırı girişimlerine karşı polisimiz, gorevini dikkatle ve titizlikle sürdürecektir" dedi.