Kolombiya, mafya liderini İtalya'ya iade etti

Kolombiya Hükümeti, başkent Bogota'da yakalanan Calabria mafyasının lideri Roberto Pannunzi'yi İtalya'ya iade etti.

Avrupa'da aranan uyuşturucu kaçakçıları listesinin başında bulunduğu belirtilen 65 yaşındaki Pannunzi'nin İtalya'da 16.5 yıl hapis yatacağı belirtiliyor.

Roberto Pannunzi, 2010’da İtalya'nın başkenti Roma'da tutukluyken tedavi gördüğü hastaneden kaçmıştı.

İtalyan savcılar, Pannunzi'nin İtalya ile Kolombiya arasında bir kokain ticareti köprüsü kurduğunu söylüyor.

Calabria mafyası Ndranghetta'nın lideri olarak Roberto Pannunzi'nin Avrupa'ya her ay 2 tona kadar kokain sokulmasında rol oynadığı belirtiliyor.

Kolombiya Savunma Bakanlığı, Pannunzi'nin Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Kurumu'nun yardımıyla yakalandığını açıklamıştı.

Hastaneden kaçtı

Bakanlığın Twitter açıklamasında 'İtalya'nın Pablo Escobar'ı' (1993'te öldürülen ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı) olarak nitelenen Pannunzi'nin İtalya'nın arananlar listesinin başında bulunduğu vurgulandı.

Roberto Pannunzi'nin üzerinden Silvano Martino adına düzenlemiş sahte bir kimlik kartı çıktığı belirtiliyor.

Pannunzi ilk kez 1994'te Kolombiya'da tutuklanmış ve İtalya'ya iade edilmişti. Ancak Pannunzi gözaltına emri süresinin dolması üzerine salıverilmişti.

2004'te yeniden gözaltına alınan ve suçlu bulunarak hapse atılan Pannunzi, kalp sorunu nedeniyle tedavi gördüğü özel hastaneden filmlerdeki firarları andıran bir şekilde kaçmıştı.

İtalyan yetkililere göre, Ndranghetta, ülkenin en tehlikeli ve en varlıklı suç örgütü. Ndranghetta'nın Sicilya mafyasını da geçtiği dünyanın en büyük suç şebekeleri arasında yer aldığı belirtiliyor.

İlgili haberler