Kanada'da 'başıboş' petrol treni kasabaya daldı

Kanada'nın Quebec eyaletinde ham petrol taşıyan park halindeki bir trenin vagonlarının lokomotiften ayrılarak yakınlardaki bir kasabada evlerin arasına dalması sonucu en az üç kişi öldü.

Yetkililer 100 kadar kişinin kayıp olması nedeniyle ölü sayısının artmasının beklendiğini söylüyor. 73 tanker petrol taşıyan tren makinist değişimi için gece Montreal'in 250 kilometre yakınlarındaki Nantes kasabasında durdu. Anacak trenin tankerleri henüz bilinmeyen bir nedenle lokomotiflerden ayrılarak kaymaya başladı ve 7 kilometre ötedeki Lac-Megantic kasabasında raydan çıkarak evlere çarptı.

İnfilak eden tankerler 6000 nüfuslu kasabada büyük bir yıkıma açtı. Onlarca ev yandı, binden fazla kişi tahliye edildi. Kasabadaki yangınlara Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen itfaiye araçları da müdahale etti. Trenin sahibi olan "The Montreal, Maine & Atlantic" şirketinin Başkanı Edward Burhardt, makinistin treni kurallara uygun olarak park ettiğini ve frenin çekili olduğunu söyledi. Başka tankerlerin infilak etme olasılığına karşı kasabanın çevresinde bir kilometrelik güvenlik kuşağı oluşturuldu.