AİHM'den İngiltere'ye karşı ömür boyu hapis düzenlemesi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) İngiltere'de ömür boyu hapse mahkûm edilen ve cezalarının gözden geçirilmesi ihtimali bulunmayan üç kişinin insan haklarının ihlal edildiği hükmüne vardı.

Mahkemenin 16 hâkimi bu kişilerinin haklarının ihlal edildiği yolunda oy kullanırken, bir hakim ise aleyhte oy verdi.

Ancak, karara, bu kişilerin serbest bırakılabileceği yönünde bir hüküm koyulmadı.

Başbakan David Cameron "Mahkemenin kararına derinden karşı çıktığını" açıkladı ve "ömür boyu hapis cezasını desteklediğini" ifade etti.

Ailesinin beş üyesini öldürme suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve davasını AİHM'e taşıyan Jeremy Bamber internet sayfasında yaptığı açıklamada, işlemediği bir suçtan dolayı hapis yattığını yazdı.

BBC muhabiri Clive Coleman, İngiltere ve Galler'deki cezalandırmalar için geçerli olacak hükmün, hem siyasi hem de hukuki bakımdan önemli olduğunu ve İngiltere hükümetinin kararı göz önüne alması gerekeceğini söyledi.

Hükümetin, bu kararı temyize götürme hakkı bulunmuyor ancak bir cevap hazırlamak için altı ay kadar süresi olacak.

İngiltere'de ölüm cezasının kaldırılmasının ardından 2003 yılına kadar ömür boyu hapis cezalarının gözden geçirilebilir olması benimsenmişti.

Ancak 2003 yılından sonra bazı cezalarda, gözden geçirilebilme ihtimali kaldırıldı.

AİHM, bir suçlunun cezasını çekerken ne yaparsa yapsın, salıverilme ihtimalinden mahrum bırakılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin küçültücü muameleyi düzenleyen 3. Maddesi'ne aykırı olduğunu belirtti.

İngiltere Adalet Bakanı Chris Grayling, İngiltere halkının bu kararı anlamakta zorluk çekeceğini söyledi.

İşçi Partisi'nin eski içişleri bakanı David Blunket, hükümetinin 2003 yılında yasayı değiştirirken, ömür boyu hapis cezasının gerçekten de ömür boyu ceza anlamına gelmesini sağlamayı hedeflediğini söyledi.

İlgili haberler